Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Άρης να τον… γουστάρεις!!

Η… διαστημική εμφάνιση του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο του ημιτελικού με τον Πανιώνιο ήταν αρκετή για του χαρίσει τη νίκη με 88-79 και μαζί το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης!

Άρης να τον… γουστάρεις!
Ένας Super Άρης στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο για τον ημιτελικό του Κυπέλλου, επικράτησε στο Αλεξάνδρειο με 88-79 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στις 9 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο.

Πλέον οι Θεσσαλονικείς περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, αυτόν της Δευτέρας ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Οι «κίτρινοι» βρίσκονταν στο τέλος του δεκαλέπτου στο +24 (34-10) και παρότι στην συνέχεια είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Ο πρώην «κυανέρυθρος» Αθηναίου και ο Βεζένκοφ κορυφαίοι των νικητών. Ο ΜακΚόλουμ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Με καθυστέρηση ξεκίνησε το ματς καθώς οι φίλοι του Άρη που γέμισαν το Αλεξάνδρειο πριν το τζάμπολ πέταξαν τα οποία έπρεπε να απομακρυνθούν από το παρκέ.

Καλύτερη έναρξη για τον Άρη… δεν γινόταν. Κρατώντας τον Πανιώνιο στους 2 πόντους για τεσσερισήμισι λεπτά και με εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα οι «κίτρινοι» όχι μόνο πήραν προβάδισμα από την αρχή αλλά έχτισαν και διαφορά καθώς 5’32’’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου βρίσκονταν στο εντυπωσιακό +17 (19-2). Και δεν σταμάτησαν εκεί… Με τον Βεζένκοφ on fire και εκμεταλλευόμενοι την δυσλειτουργία των «κυανέρυθρων» στην άμυνα αλλά και την τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε στο 1’58’’ ο πάγκος του Πανιωνίου (απεβλήθη μάλιστα για διαμαρτυρία κι ο συνεργάτης του Γιάννη Σφαιρόπουλου, Θανάσης Παπαχατζής) εκτόξευσαν τη διαφορά στους 24 (34-10). Μείωσε σε… 34-11 ο Πανιώνιος.

Ο ρυθμός των γηπεδούχων όπως ήταν λογικό έπεσε, όμως δεν ανέβηκε αυτός του Πανιωνίου με αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμά τους αλλά να βρεθούν και στο +27 (48-21). Με επιμέρους 9-2 στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μείωσαν και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο -10 (50-30).

Αλλαγή… τοπίου στο τρίτο δεκάλεπτο… Οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν στροφές και με οδηγό τον ΜακΚόλουμ έτρεξαν επιμέρους 22-8 και μείωσαν στους 6, 58-52. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με μπροστάρη τον Βεζένκοφ αποκατέστησαν το διψήφιο προβάδισμά τους, 65-52, το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε της περιόδου χάρις σε γκολ φάουλ του Μποχωρίδη, 70-56.

Ο Πανιώνιος δεν το έβαλε κάτω και μείωσε γρήγορα στους 10 (70-60) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Άμεση ήταν η απάντηση του Άρη για το 75-60. Και πάλι όμως οι «κυανέρυθροι» με συγκέντρωση και πολύ καλή άμυνα έφτασε μία ανάσα από τους «κίτρινους», 78-74, 2’11’’ πριν το φινάλε. Ακολούθησε η εύστοχη βολή του Βεζένκοφ (79-74) και οι χαμένες ευκαιρίες για τον Πανιώνιο από Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ, ενώ ο Μούρτος 1’11’’ με λέι απ (81-74) έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Δύο γρήγορες επιθέσεις εκατέρωθεν διαμόρφωσαν το 83-76. Ο ΜακΚόλουμ δέχθηκε φάουλ στο τρίποντο αλλά έβαλε μόλις μία βολή (83-77), το ίδιο συνέβη και στον Αθηναίου που όμως είχε 2/3 (85-77). Μίλμπουρν, Αθηναίου και Ασημακόπουλος με βολές διαμόρφωσαν το τελικό, 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 34-11, 50-30, 70-56, 88-79

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 6, Χαντ 8 (1), Μούρτος 2, Πελεκάνος 16 (1), Αθηναίου 26, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 1, Πουλιανίτης, Χαρίσης 3, Βεζένκοφ 24 (3), Σαρικόπουλος 2

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 31, Σίμτσακ, Ντούβνιακ 6 (1), Κάρτερ 5 (1), Μίλμπουρν 16 (1), Αθανασούλας 7 (1), Μπατής 2, Σκορδίλης 3, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος, Λάνγκφορντ 4 Πηγή: sport-fm.gr