Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2013

Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός!

«Καθαρή» νίκη με 3-0 σετ πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Οστράβα και μπορεί να ελπίζει στην πρόκρισή του στο CEV Cup, παρά τον αποκλεισμό απ’ το Champions League.

Μπορεί οι ελπίδες για συνέχεια στο Champions League να εξανεμίστηκαν πριν το τέλος των ομίλων, όμως ο Ολυμπιακός πήρε το αποτέλεσμα που ευχόταν για να συνεχίσει να ελπίζει σε πρόκριση στο CEV Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 της τσέχικης Οστράβα στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και περιμένουν τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων, ώστε να δουν εάν εξασφαλίσουν την συνέχεια των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων ως καλύτερη τρίτη ομάδα των επτά ομίλων.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν χωρίς τους Χριστοφιδέλη και Γιορντάνοφ, προκειμένου να ξεκουραστούν για το δύσκολο ματς κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η απουσία τους πάντως δεν στοίχησε στο συγκρότημα του Δημήτρη Καζάζη που μπήκε δυνατά και είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ. Οι Τσέχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν προς το τέλος, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τελικά το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η Οστράβα μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει, διατηρώντας τα ηνία μέχρι το 16-17. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω του και με καρφί του Κοκκινάκη (24-20) και λάθος των φιλοξενούμενων (25-20) σημειώθηκε το 2-0.

Στα ίδια επίπεδα κινήθηκε και το δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ, με την Οστράβα να έχει ελαφρύ προβάδισμα, ενώ ο Ολυμπιακός ανέτρεψε στο 22-22 και πανηγύρισε τη νίκη με 3-0.

Διαιτητές:Μπόζκουρτ, Μπρούτμαν