Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2013

Η Ρεάλ ισοπέδωσε την Εφές!

Η Ρεάλ επικράτησε 86-61 της Αναντολού Εφές στο «Αμπντί Ιπεκτσί», με τον Σέρχι να την «εκτελεί» και πλέον οι Τούρκοι θέλουν νίκη της Ζαλγκίρις για να προκριθούν.

Η Ρεάλ ισοπέδωσε την Εφές
Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε τη νευρικότητα των Τούρκων, που είναι χαρακτηριστικό πως στα τελευταία 15 λεπτά, σημείωσαν μόλις 16 πόντους και η Ρεάλ έκανε μια απίστευτη τελευταία περίοδο. Η «βασίλισσα» είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Σέρχι είχε 24 με 6/6 τρίποντα και πέντε ασίστ, ενώ ο Ρέγιες, είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μίροτιτς είχε 17. Από την άλλη μόνον ο Σαβάνοβιτς προσπάθησε με 20 πόντους.

Με ένα μικρό προβάδισμα για την Εφές, τελείωσε η πρώτη περίοδος, κυρίως χάρη στον Ντούσκο Σαβάνοβιτς, που σημείωσε τους 8 από τους 20 πόντους της ομάδας του. Ωστόσο η «βασίλισσα» μπήκε με φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με βολές του Ρέγιες, ένα καλάθι του Ρούντι και ένα τρίποντο του Ροντρίγκεθ έκανε σερί 8-0 για να φτάσει το σκορ στο 20-26 στο 13’. Από εκεί και μετά το ματς κύλησε σε αυτή τη διαφορά με το 34-38 στο 2:06 πριν το τέλος, μιας και στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου, σε σημειώθηκε ούτε καλάθι.

Με τον Σαβάνοβιτς να μπαίνει καυτός στην 3η περίοδο, η Εφές, κατάφερε να πάρει κεφάλι με 45-41, μιας και ο Σέρβος σημείωσε τρία απανωτά τρίποντα, στο 25’. Ωστόσο η Ρεάλ επανήλθε με ένα σερί 9-0 και επιμέρους 13-2, πριν ο Ντραγκίσεβιτς διαμορφώσει το 49-54 που ήταν το σκορ, της 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο, η Ρεάλ, ήταν πραγματική «βασίλισσα», αφού ισοπέδωσε τους Τούρκους. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έστησε το δικό του πάρτι με 14 προσωπικούς πόντους και τέσσερα τρίποντα και οδήγησε τη Ρεάλ σε 32-12 στην τελευταία περίοδο.