Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2014

Προέλαση για Πέισερς και Θάντερ!!

Σημαντικές νίκες απέναντι σε Νικς και Ρόκετς πέτυχαν Πέισερς και Θάντερ αντίστοιχα. Ιστορική καθίζηση από τους γηπεδούχους στο Χιούστον.

Προέλαση για Πέισερς και Θάντερ
Είκοσι νίκες σε 21 ματς ως γηπεδούχοι συμπλήρωσαν οι Ρόκετς συντρίβοντας με 117-89 τους Νικς. Ο Λανς Στίβενσον έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους για την κορυφαία ομάδα της Ανατολής (31-7), που συνάντησε αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο. Ο Καρμέλο Άντονι είχε 28 πόντους για τους φιλοξενούμενους, αλλά μόλις 10 από το δεύτερο δωδεκάλεπτο και μετά.

Ιντιάνα Πέισερς-Νιου Γιορκ Νικς 117-89 Στίβενσον 28, Τζορτζ 25, Γουέστ 12, Χίμπερτ 11, Γκρέιντζερ 11, Σκόλα 10-Άντονι 28, Τσάντλερ 13, Φέλτον 12, Σμιθ 12, Στούντεμαϊρ 8.

Η Θάντερ πήρε μεγάλη νίκη στο Χιούστον με 104-92 επιστρέφοντας από το -12. Οι Ρόκετς πέτυχαν 73 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μόλις 19 στο δεύτερο, διαφορά που είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία των αγώνων του ΝΒΑ. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 36 πόντους (18/20 βολές), ο Ρέτζι Τζάκσον πρόσθεσε 23, ενώ άλλους 21 είχε ο Σερζ Ιμπάκα με 15 ριμπάουντ και 5 τάπες. Ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 16 πόντους με 6/16 σουτ απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Χιούστον Ρόκετς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 92-104 Τζόουνς 16 (13 ριμπ.), Χάρντεν 16, Μοτιεγιούνας 15, Πάρσονς 14, Χάουαρντ 11, Μπρουκς 11, Λιν 6-Ντουράντ 36, Τζάκσον 23, Ιμπάκα 21 (15 ριμπ.), Σεφολόσα 5, Άνταμς 5, Λαμπ 5.

Οι βαθμολογίες του ΝΒΑ Πηγή: sport-fm.gr