Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2014

Διπλό στο Κάουνας η Μακάμπι!

Η Μακάμπι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήρε το διπλό στην «Zalgiris Arena» με 87-78

Διπλό στο Κάουνας η Μακάμπι
Με πρωταγωνιστή τον Τάιρες Ράις που σημείωσε 12 από τους 20 πόντους του, στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι δίχως τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, έκανε το 3 στα 3. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ντέβιν Σμιθ που σημείωσε 15 πόντους, όλους στο δεύτερο μέρος. Από την άλλη ο Παούλιους Γιανκούνας και ο Τζάστιν Ντέντμον είχαν από 21.

Η γηπεδούχος μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι, σε ένα ματς που πήρε δαιμονιώδη ρυθμό από το ξεκίνημα. Ο Γιαφτόκας με τον Γιανκούνας πέτυχαν τους 13 από τους 25 πόντους των Λιθουανών στην πρώτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροπλία και στα ριμπάουντ και τον Μπλατ, να μην μπορεί να συνετίσει τους παίκτες του, που αμύνονταν με τα μάτια. Η διαφορά πήγε στη μέγιστη τιμή της, 2:18 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με 22-13 για να κλείσει στο 25-19 στο εναρκτήριο δεκάλεπτο.

Η Μακάμπι έδειξε να μπαίνει σοβαρά στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα μικρό σερί 5-0, όμως οι Ντέντμον και Γιανκούνας ήταν ασταμάτητοι. Σημείωσαν τους 18 από τους 21 πόντους της Ζαλγκίρις στην δεύτερη περίοδο με την διαφορά να κυμαίνεται από τους 4 μέχρι τους 6 πόντους, ενώ με ένα απίθανο τρίποντο του Ντέντμον πήγε στους 8 για την Ζαλγκίρις 44-36 για να κλείσει σε αυτό το επίπεδο στο ημίχρονο 46-38.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να κρατάει κεφάλι με την διαφορά να πηγαίνει στους εννέα υπέρ τους 55-46. 6:02 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ακολούθησε όμως η αντεπίθεση της Μακάμπι που με δύο τρίποντα, ένα του Οχαγιόν κι ένα του Χίκμαν να δίνουν το έναυσμα και τον Τάιους να σκοράρει, έκαναν ένα επιμέρους 14-2, για να πάρουν προβάδισμα με 60-57. Δύο τρίποντα, ένα από τον Λαβρίνοβιτς κι ένα του Μίλακνις έδωσαν πάλι προβάδισμα τριών στους Λιθουανούς, αλλά ο Σμιθ με μια βολή κι ένα δίποντο έκανε το 63-63 για να τελειώσει έτσι η 3η περίοδος.

Η Ζαλγκίρις έμοιαζε ικανή να κάνει τη ζημιά στη Μακάμπι και προηγήθηκε με 71-68, 6:38 πριν το τέλος. Από εκεί και μετά όμως η Μακάμπι έκανε ένα 8-0 σερί με πέντε πόντους του Οχαγιόν κι ένα καλάθι και φάουλ του Ράις και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα για να φτάσει την τελική διαφορά στους εννέα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-38, 63-63, 78-87

Ζαλγκίρις Κάουνας: Ντέντμον 21 (3), Λιπκεβίτσιους 6, Μίλακνις 3 (1) Γιανκούνας 21 (3), Γιαφτόκας 6, Κ. Λαβρίνοβιτς 10 (2), Ντίμσα 8 (2), Κλιμαβίτσιους 1, Βέσβαγκαρς 2, Σιζάουσκας

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Σμιθ 15 (2), Πνίνι 1, Οχαγιόν 10 (2), Ιγκλς 4, Τζέιμς 10, Χίκμαν 9 (2) , Μπλου 8 (2), Τάιους 10, Ράις 20 (3)

Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Χιμένεθ (Ισπανία) Πηγή: sport-fm.gr