Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2014

«Σοκ» για Πόρτο, ευρωπαία Εστορίλ!!

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος έπεσε η Πόρτο, η οποία έχασε εντός έδρας με 1-0 από την Εστορίλ. Συνεχίζουν να διεκδικούν την έξοδο στην ευρώπη οι φιλοξενούμενοι.

«Σοκ» για Πόρτο, ευρωπαία Εστορίλ
Μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εβάντρο στο 78ο λεπτό χάρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Εστορίλ επί της Πόρτο, που συνέχισε με δέκα παίκτες από εκείνο το σημείο και μετά, καθώς αποβλήθηκε ο Μανγκαλά, που έκανε την παράβαση.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από 20 αγωνιστικές στη Superliga έχουν μαζέψει 36 πόντους και είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στο Europa League.

Οι «δράκοι» βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, καθώς τους ξεπέρασε η Σπόρτινγκ του Λεονάρντο Ζαρντίμ, που νίκησε με 2-1 χθες τη Ρίο Άβε. Εφόσον αύριο η Μπεφίκα νικήσει αύριο (23/2) τη Γκιμαράες θα αποκτήσει πέντε πόντους διαφορά από τη δεύτερη θέση και επτά από την τρίτη.

Η Πόρτο έχασε στην έδρα της για το πρωτάθλημα ύστερα από 81 ματς, καθώς το 2008 ηττήθηκε στο «Ντραγκάο» για τελευταία φορά.

Σε ότι αφορά τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, η Ολιανένσε πέτυχε πολύ σημαντική νίκη με 2-1 επί της Ζιλ Βιθέντε, με γκολ των Ντιονίσι (63’-πέν.)και Ρεγκούλα, ενώ΄είχε ισοφαρίσει ο Βιέιρα στο 77ο λεπτό. Οι δύο ομάδες τέλειωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ομπόντο στο 14’ για τους γηπεδούχους και του Χάλισον στο 60’ για τους φιλοξενούμενους.

Αυτό το «τρίποντο» σε συνδυασμό με τη νίκη της Μαρίτιμο επί της Μπελενένσες είχε ως αποτέλεσμα η Ολιανένσε να πιάσει τους δεύτερους στη βαθμολογία.

Παρασκευή, 21/02

Ακαντέμικα – Νασιονάλ 0-0

Σάββατο, 22/02

Μπράγκα - Αρούκα 2-2 (50' Κουστόδιο, 90+1' Μορένο-80' Ρομπέρτο, 88' Σεμπάλος)

Ρίο Άβε – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-2 (51' αυτ. Μαουρίσιο-70'Σλιμάνι, 85' Μανέ)

Κυριακή, 23/02

Ολιανένσε– Ζιλ Βιθέντε 2-1 (63’ πεν. Ντιονίσι, 90’ Ρεγκούλα- 77’ Βιέιρα)

Σετούμπαλ – Πάσος Φερέιρα 4-0 (46’ -αυτ. Τόνι, 56’ Ζεκίνια, 67’ Μάρτινς, 74’ -πεν. Χόρτα)

Μαρίτιμο – Μπελενένσες 2-0 (7’ Γουίκς, 45’ Αρτούρ)

Πόρτο – Εστορίλ 0-1 (78’ -πεν. Εβάντρο)