Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014

Επιτέλους νίκη!!

Πολύ καλύτερη η Ζαλγκίρις δεν άφησε και πολλά περιθώρια στην Παρτιζάν, την οποία νίκησε εντός έδρας με 89-77 , πετυχαίνοντας έτσι την "παρθενική" της νίκη για τη φάση του Top 16 της Euroleague.

Επιτέλους νίκη
Δύο «δαίμονες» σε ένα ματς κατάφερε να ξορκίσει η Ζαλγκίρις στην έδρας της κόντρα στην Παρτιζάν. Ο πρώτος ήταν να πάρει την πρώτη της νίκη για το Top 16 της Euroleague. Αυτό το πέτυχε με 89-77. Ο δεύτερος ήταν να διαχειριστεί ένα ματς, στο οποίο είχε πάρει διαφορά από νωρίς και να μην ηττηθεί στο τέλος, όπως είχε συμβεί με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Ντέντμον με 23 πόντους 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Σέρβους, ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 24 πόντους και 5 ασίστ.

Με τους Λιθουανούς να έχουν μπει πιο "ζεστά" στο ματς και να παίρνουν σχετικά γρήγορα προβάδισμα 9 πόντων (25-16), ξεκίνησε το ματς στη "Ζαλγκίρις Αρένα". Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-16 δια χειρός Ντίμσα.

Η Παρτιζάν επέστρεψε στο δεύτερο δεκάλεπτο πολύ δυνατά και με τον Λοβέρν να ολοκληρώνει ένα 10-0 μείωσε τη διαφορά στους 3 (29-24). Αυτή ήταν η μικρότερη διαφορά για το δεκάλεπτο, αφού η Ζαλγκίρις "πάτησε πάλι γκάζι" και ανέβασε τη διαφορά στο +10 (36-26). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17 πόντους (58-41), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο.

Ξεκινώντας το τρίτο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί έσπασαν και το "φράγμα" των 20 πόντων, προηγούμενοι με 62-41 μετά από κάρφωμα του Γιαβτόκας. Παρά την όποια τους προσπάθεια, οι Σέρβοι δεν κατάφεραν και πολλά κι, έτσι, η περίοδος ολοκληρώθηκε στο + 18 (77-59)για τους γηπεδούχους.

Με 5-0 ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι την τέταρτη περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά στους 13 με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ. H Ζαλγκίρις αυτή τη φορά διαχειρίστηκε σωστά το ματς και, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν, δεν κατάφεραν να "ξυπνήσουν" τα "φαντάσματα" του εκτός έδρας ματς με τη Λοκομοτίβ Κούμπαν. Έτσι οι Λιθουανοί αυτή τη φορά τα κατάφεραν και πήραν το "παρθενικό" τους ροζ φύλλο αγώνα για τη φάση των 16 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 58-41, 77-59, 89-77

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Σιζάουσκας, Γκουντάιτις, Πόσιους 18, Λιπκεβίτσιους 6, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 12, Γιαβτόκας 14, Γιασικεβίτσιους, Μιλάκνις, Κούπσας, Ντίμσα 12, Ντέντμον 23.

Παρτιζάν Βελιγραδίου (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 2, Αρανίτοβιτς, Λοβέρν 14, Ντάλο 2, Μιλουτίνοφ 10, Μπογκάνοβιτς 24, Γκάγκιτς 5, Μούσλι 9, Σάλιτς, Άντριτς 7, Μπεζμπράντιτσα 4.

Διαιτητές: Πέρεθ, Γκόντας, Πατέρνικο Πηγή: sport-fm.gr