Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2014

Αργεντινή: Τρεις «πυροβολισμοί» από Καστεγάνι!! (video)

Τρία θεαματικά γκολ σημείωσε ο πρώην μέσος της Βιγιαρέαλ, Γκονζάλο Καστεγάνι, στο 3-0 της Γοδόι Κρουζ σε βάρος της Ροζάριο Σεντράλ για την τρίτη αγωνιστική του Final της Αργεντινής.
Ο 26χρονος Αργεντινός άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με μακρινή εκτέλεση φάουλ, ενώ με σουτ εκτός περιοχής στο 50ό και στο 89ο λεπτό προσέδωσε διαστάσεις θριάμβου στην τρίτη συνεχόμενη νίκη των «τόμπα», που προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Ακόμα, η Μπελγκράνο έμεινε πίσω με 1-0 στο 20ό δευτερόλεπτο έπειτα από γκολ του Χοσέ Κορέα και με 2-0 στο 40ό κατόπιν εύστοχης εκτέλεσης πέναλτι του Λούκας Λιχτ, αλλά διέφυγε με 2-2 από την έδρα της Χιμνάσια Λα Πλάτα, καθώς ο Λουτσιάνο Λόγιο βρήκε δίχτυα στο 44ο λεπτό και ο Χόρχε Βελάσκεζ στο 70ό. Τέλος, ο Αρχεντίνος Τζούνιορς αγωνίστηκε παθητικά και απέσπασε 0-0 στην έδρα της Τίγκρε.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.