Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2014

Έχασε έδαφος η Λιλ!!

Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από τη Νις, που της αφαιρεί το προβάδισμα στη μάχη για την εξασφάλιση μίας θέσης στο Τσάμπιονς Λιγκ υπέστη η Λιλ για την 23η αγωνιστική του Σαμπιονά.

Έχασε έδαφος η Λιλ (video)
Την… ανάσα της Σεντ Ετιέν νιώθει πλέον η Λιλ στην κούρσα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου. Οι «λιλουά», ηττήθηκαν 1-0 από τη Νις εκτός έδρας για την 23η αγωνιστική του Σαμπιονά, παρέμειναν στους 41 βαθμούς, μόλις ένα περισσότερο από την 4η Σεντ Ετιέν που νίκησε χθες τη Βαλανσιέν.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μποντμέρ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, έκαναν δύο-τρείς ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να «σώσουν» τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Πλέον ευκαιρία να πλησιάσει στους τρεις βαθμούς τη προνομιούχο θέση έχει και η Μαρσέιγ, αν νικήσει το βράδυ (22:00) την Τουλούζ στο «Βελοντρόμ».

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31/1

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορντό 2-0 (Ιμπραΐμοβιτς 58’, Άλεξ 88’)

Σάββατο 1/1 (21:00)

Λοριάν-Μονακό 2-2 (12' Αμπουμπακάρ, 73' Αλαντιέρ - 41' Ζερμέν, 87' Κουρζάβα)
Εβιάν-Αζαξιό 1-1 (85' Ρούμπερν - 90' Ταλό)
Μπαστιά-Γκινγκάμπ 3-2 (53' Μπα, 82' Σκιλασί, 88' Μπουντερούζ - 50', 55' Αλίουι)
Ρεμς-Μονπελιέ 2-4 (58' Αϊτέ, 66' Ελ Καουτάρι - 29' Μαρβό, 46', 55' Σαμπελά, 69' Νιάνγκ)
Σεντ Ετιέν-Βαλενσιέν 3-0 (45' Σοχάντε, 56' Κοργκνέ, 87' Μολό)
Σοσό-Ναντ 1-0 (45' Σουνζού)