Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Ο Άλεν πήρε το όπλο του!

Με κορυφαίο τον Ρέι Άλεν, που πέτυχε 14 από τους 25 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, το Μαϊάμι επικράτησε των Ρόκετς 113-104.

Ο Άλεν πήρε το όπλο του
Προερχόμενοι από πέντε ήττες στα έξι προηγούμενα ματς, οι πρωταθλητές ήθελαν πολύ τη νίκη απέναντι στους Ρόκετς. Τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος έχαναν με τέσσερις (98-102), αλλά τελείωσαν τον αγώνα με ένα επί μέρους σκορ 15-2 και πήραν τη νίκη με 113-104.

Ο Ρέι Άλεν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους (φετινό ρεκόρ), 14 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο, όταν ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε μόλις δύο από τους 24 πόντος του. Καλός ήταν και ο Ντουέιν Ουέιντ με 24. Ο Τζέιμς Χάρντεν με 30 και ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 21 πόντους, αλλά δεν αρκούσαν για να αποτρέψουν την τρίτη σερί ήττα.

Δωδεκάλεπτα: 32-28, 57-54, 81-79, 113-104.

Χιτ (45-19): Άλεν 25, Τζέιμς 24, Ουέιντ 24, Μπος 18, Άντερσεν 6, Τσάλμερς 6, Κόουλ 5, Μπατιέ 5, Ντάγκλας, Όντεν.

Ρόκετς (44-22): Χάρντεν 30, Χάουαρντ 21 (14 ριμπ.), Μπέβερλι 15, Τζόουνς 12, Πάρσονς 9, Μοτιεγιούνας 7, Λιν 6, Ασίκ 4, Χάμιλτον.

Οι βαθμολογίες του ΝΒΑ Πηγή: sport-fm.gr