Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Τον «καθάρισε» ο παλιόφιλος!!

Με κορυφαίο έναν πρώην παίκτη του Άρη, τον Μπράιαντ Ντάνστον, ο ελλιπής Ολυμπιακός πέρασε δύσκολα με 64-59 από το «Nick Galis Hall». Με 13-3 έκλεισαν το ματς οι «ερυθρόλευκοι».

Τον «καθάρισε» ο παλιόφιλος
Ο Μπράιαντ Ντάνστον πέτυχε 9 από τους 13 τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού και οδηγώντας την ομάδα του σε επί μέρους σκορ 13-3 την ώθησε στη νίκη με 64-59 επί της άλλοτε ομάδας του, του Άρη, στο «Nick Galis Hall», για την 21η αγωνιστική.

Αξιόμαχοι οι «κίτρινοι» για 35 λεπτά, αλλά κατέρρευσαν στο τελευταία πεντάλεπτο και πλήρωσαν τα 22 λάθη τους και μετά από την ήττα αυτή ακόμη δεν μπορούν να αισθάνονται ασφαλείας στην Α1, ενώ βλέπουν τα play offs να απομακρύνονται.

Οι γηπεδούχοι, που δεν είχαν ούτε τον μοναδικό τους Αμερικανό (Χαντ) λόγω τραυματισμού, πέτυχαν τους πέντε πρώτους πόντους του αγώνα, αλλά ο Λοτζέσκι με άλλους τόσους οδήγησε στο πρώτο τους προβάδισμα (5-7) τους «ερυθρόλευκους», που έπαιξαν χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη (τραυματίες), Κατσίβελη (ίωση) και Σερμαντίνι (δεν είναι δηλωμένος στην Α1). Ο «ζεστός» Βεζένκοφ έδινε λύσεις στο σκορ στην ομάδα του (16-11), ωστόσο το ίδιο έκανε και ο Σλούκας στον αντίποδα, ενώ δύο καλάθια του Καββαδά έφεραν τον Ολυμπιακό και στο +4 (28-32) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο τελευταίος λόγος στο πρώτο μέρος ανήκε στους «κίτρινους», που με Πελεκάνο και Μποχωρίδη να δείχνουν το δρόμο πήγε στα αποδυτήρια με 40-36.

Τα πολλά λάθη του Άρη, εννιά τον αριθμό, στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν το χαρακτηριστικό της τρίτης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός λόγω της αστοχίας του (4/18 τρίποντα) δεν κατάφερε να τα αξιοποιήσει και ο Γκίκας με δύο τρίποντα, το ένα μακρινό στην εκπνοή της περιόδου, κράτησε την ομάδα του μπροστά με 52-48. Ο Μούρτος με προσωπικούς πόντους ανέβασε τους γηπεδούχους στο +5 (56-51), αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης γρήγορα ισορρόπησαν και προηγήθηκαν με καλάθι του Ντάνστον (58-60) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Το άγχος βάρυνε καταφανώς τους παίκτες του Μίνιτς, που με 32,5’’ να απομένουν για την εκπνοή και τη διαφορά στο -3 (59-62) έχασαν μέσα από τα χέρια τους ένα εύκολο ριμπάουντ. Το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Ντάνστον στα 8’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ ολοκληρώνοντας επί μέρους σκορ 13-3.

Δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 9, Γκίκας 6, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 15, Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 8, Αθηναίου 5,

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 5, Ντάνστον 17, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 8, Κόλινς 2, Λοτζέσκι 1, Αγραβάνης, Μάντζαρης 7, Καββαδάς 4.

Διαιτητές: Τανατζής, Παφίλης, Παγώνης.Πηγή: sport-fm.gr