Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Μέχρι να πεις… Άρσεναλ!!

Στο… πιτς-φιτίλι καθάρισε η Άρσεναλ το ντέρμπι με την Τότεναμ! Μια κανονιά του Ροσίτσκι στα 72 δευτερόλεπτα ξεχαρβάλωσε τα «σπιρούνια» (1-0) κι επανέφερε γερά την ομάδα του Βενγκέρ στη μάχη του τίτλου

Μέχρι να πεις… Άρσεναλ! (video)
Ούτε να… σκεφτεί ότι μπορεί να της κόψει το δρόμο δεν άφησε η Άρσεναλ την Τότεναμ! Πριν καν συμπληρωθεί 1,5 λεπτό στο ντέρμπι, ο Ροσίτσκι δικαιολόγησε τον τίτλο του «κανονιέρη» και με μια ανεπανάληπτη… βολή έγραψε το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Διότι τα «σπιρούνια» προσπάθησαν. Πίεσαν -απ’ το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Δεν μπόρεσαν, ωστόσο, να διασπάσουν την άμυνα της ομάδας του Βενγκέρ. Και το μόνο που κατάφεραν ήταν να την κρατήσουν αγχωμένη ως τη λήξη.

Τότε που πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» έπειτα από πέντε ολόκληρα χρόνια και δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ήττα της Τσέλσι.

Πλησιάζοντάς τη πλέον στους τέσσερις πόντους κι έχοντας την ευκαιρία -σε περίπτωση που πάρει το παιχνίδι λιγότερο που έχει- να βρεθεί σε απόσταση βολής από την κορυφή.