Πέμπτη 10 Απριλίου 2014

Μην αγριεύετε την Μπάγερν!!

Αυστηρά τιμώρησε η Μπάγερν την… αναίδεια της Μαν. Γιουνάιτεντ να χτυπήσει στα ίσια την πρόκριση! Σε λιγότερο από 20’ οι Βαυαροί γύρισαν το ματς και πέρασαν με στιλ (3-1) στους «4» του Champions League

Μην αγριεύετε την Μπάγερν!
Η Μπάγερν για 4η φορά στις τελευταίες πέντε σεζόν, θα βρεθεί σε ημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ και μπορεί να γίνει αυτή η πρώτη ομάδα που θα μπορέσει να κατακτήσει το Τσάμπιονς Λιγκ δύο σερί χρονιές. Μετά από 58 λεπτά, μιας προβληματικής και μπλοκαρισμένης, όπως φαινόταν Μπάγερν, οι Βαυαροί αφυπνίστηκαν μετά το γκολ του Εβρά και έβαλαν μπρος τη μηχανή. 1-1 o Mάντζουκιτς στο 59' 2-1 ο Μίλερ στο 65', 3-1 ο Ρόμπεν στο 76'. Με συνολικό 4-2 οι Βαυαροί στην επόμενη φάση!

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, με 1-0 για δεύτερη φορά στο ζευγάρι, ωστόσο η απάντηση αυτή τη φορά ήταν ακόμα πιο άμεση απ’ ότι στο «Ολντ Τράφορντ». Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, παρά τις απώλειες της και παρά το γεγονός, πως μέχρι να δεχτεί το γκολ από τον Εβρά, έμοιαζε …υπνωτισμένη και παγιδευμένη από την καλά στημένη άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για 58λεπτά, έπαιξε 20 λεπτά ποδόσφαιρο αλλά αυτό ήταν αρκετό. Και ξάφνου το γκολ του Εβρά με έναν αριστερό «κεραυνό» μετά από σέντρα του Βαλέντσια, αφύπνισε τους Βαυαρούς.

Κι από εκεί και μετά ποιος τους είδε και δεν φοβήθηκε; Ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά από σέντρα του Ριμπερί ισοφαρίζει σε 1-1 και ο Μίλερ από κοντά στο 68ο από γύρισμα του Ρόμπεν κάνει το 2-1. Ο Ολλανδός, δημιούργησε το δεύτερο γκολ και κράτησε τον τελευταίο λόγο για τον εαυτό του, αφού με ένα σόλο και ένα πλασέ στη γωνία του Ντε Χέα καθάρισε, 18 λεπτά μετά το γκολ του Εβρά, την πρόκριση. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατέρρευσαν ανεξήγητα αμυντικά, μετά το 1-1, ενώ είχαν την τεράστια ευκαιρία να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Ρούνεϊ, με το σκορ στο 1-1, αλλά αυτός έκανε ένα άψυχο πλασέ στο 63’.

Μπάγερν: Νόιερ, Λαμ, Ντάντε, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Κροος, Μίλερ (84’ Πιζάρο), Ριμπερί, Γκέτσε (65’ Ραφίνια), Ρόμπεν, Μάντζουκιτς

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρέντερ, Φαν Μπούιτεν, Χόιζμπεργκ, Βάιζερ, Βάιχράουχ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Βίντιτς,Εβρά, Κάρικ, Φλέτσερ (75’ Ερνάντεζ), Βαλέντσια, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (80’ Γιανουζάι), Καγκάβα

Στον πάγκο έμειναν οι: Λίντεγκααρντ, Φέρντιναντ, Μπίτνερ, Γκίγκς, Γιανγκ Πηγή: sport-fm.gr