Τρίτη 6 Μαΐου 2014

(Θ)Λίβερπουλ…!

Αυτό το πρωτάθλημα -και με τέτοιο τρόπο- μόνο η Λίβερπουλ μπορούσε να το χάσει! Οι «κόκκινοι» έφαγαν τρία γκολ στο τελευταίο 10λεπτο απ’ την Κρίσταλ Πάλας (3-3) και δωρίζουν πρόωρα τον τίτλο στη Σίτι!

(Θ)Λίβερπουλ…
Τελειωμό δεν έχει το φαρμάκι που ποτίζει η Λίβερπουλ τους φίλους της!

Αφότου κλώτσησαν τον τίτλο με την Τσέλσι, οι «κόκκινοι» εφηύραν ένα ακόμα πιο οδυνηρό τρόπο για να τον χαρίσουν πρόωρα στη Μάντσεστερ Σίτι: Τρώγοντας τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο από μια αδιάφορη ομάδα!

Παρόλο που καθάριζαν με άνεση το παιχνίδι στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (με γκολ των Άλεν, Στάριτζ και Σουάρες) οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς συνέχιζαν να… ξεχύνονται μπροστά (με στόχο πιθανότατα να μικρύνουν το goal average απ’ τους «πολίτες»).

Και μόλις ο Ντιλέινι μείωσε το σκορ στο 79’, πήραν στα χέρια τους το πιστόλι της αυτοκτονίας. Αφότου λοιπόν ο Γκέιλ έκανε ντέρμπι το παιχνίδι -δυο λεπτά αργότερα- το μόνο που απέμενε να διευκρινιστεί ήταν το… πότε θα φάνε και το τρίτο.

Ε, το διευκρίνισε (ξανά) ο Γκέιλ στο 88’, γράφοντας το 3-3 και σκορπώντας θλίψη στο στρατόπεδο της Λίβερπουλ. Εκεί όπου ο Ρότζερς έμοιαζε σοκαρισμένος. O Λουίς Σουάρες ξέσπασε σε λυγμούς. Kαι ο Στίβεν Τζέραρντ προσπαθούσε να τους παρηγορήσει -γνωρίζοντας ότι μια ακόμα προσπάθεια να σπάσουν τα 24 «πέτρινα» χρόνια δείχνει οριστικά χαμένη.