Κυριακή 8 Ιουνίου 2014

MLS: Δύο γκολ και κόκκινη για Μάρτινς! (videos)

Χάρη σε δύο γκολ του Ομπαφέμι Μάρτινς, οι πρωτοπόροι του MLS, Σιάτλ Σάουντερς, πέρασαν με 3-2 από την έδρα των Σικάγο Φάιρ.
Ο πρώην στράικερ της Ίντερ πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ του αγώνα, το ένα με πέναλτι, το οποίο ακολουθήθηκε με την αποβολή του κατόπιν διένεξης στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν μείνει ήδη με δέκα παίκτες, ενώ στο 78ο ο Λαμάρ Νιγκλ διαμόρφωσε το 3-1 και έδωσε τυπικές διαστάσεις στα δύο γκολ του Χάρισον Σιπ για τους Φάιρ. Σε άλλα σημερινά ματς της βορειοαμερικανικής λίγκας ο Φανέντο Άντι σημείωσε δύο γκολ στο εκτός έδρας 3-1 των Πόρτλαντ Τίμπερς με την ελλιπέστατη Ρέαλ Σολτ Λέικ, ενώ o Κόνορ Κέισι πέτυχε δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά και με τη συνδρομή του Σεμπαστιάν Λε Του 0-2 μετατράπηκε σε 3-2, αλλά οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον παραχώρησαν 3-3 στους Βανκούβερ Ουάιτκαπς.
Από την πλευρά του, το Τορόντο επικράτησε με 1-0 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς χάρη σε πέναλτι του φορμαρισμένου Ζερμέν Ντεφόε, ο οποίος θα παραχωρηθεί δανεικός στους Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς με τη λήξη της σεζόν του MLS, ενώ ο Φαμπιάν Εσπιντόλα έχασε πέναλτι στο τέλος του 0-0 της Ντι Σι Γιουνάιτεντ με τους Κολόμπους Κρου. Τέλος, το Ντάλας επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα πριν από τη διακοπή για το Μουντιάλ, καθώς επικράτησε με 3-2 των Κολοράντο Ράπιντς χάρη σε ωραίο γκολ του Φαμπιάν Καστίγιο στο 62ο λεπτό, ενώ οι Χάιρ Μπενίτεζ και Ζακ Λόιντ ισοφάρισαν το 1-0 του Ντεσόρν Μπράουν και το 2-2 του Χοσέ Μάρι.