Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014

Ρεαλ-ισμός, Ερνέστο…!!

Τη σκληρή πραγματικότητα έδειξε η Ρεάλ στον Ερνέστο Βαλβέρδε. Με νέα όργια του Ρονάλντο (τρίτο χατ-τρικ σε 15 μέρες) η «βασίλισσα» έκανε πάρτι με την κακή Μπιλμπάο (5-0) κι έμεινε κοντά στην κορυφή.
Ρεαλ-ισμός, Ερνέστο…
Πολλή φόρα για να σταματήσει στο (χαμηλό όπως έχει γίνει) εμπόδιο της Μπιλμπάο έδειξε να έχει πάρει η Ρεάλ.

Χωρίς να δυσκολευτεί ούτε για πέντε λεπτά -άλλωστε λιγότερα της χρειάστηκαν για να πάρει το προβάδισμα- η «βασίλισσα» σάρωσε 5-0 τη ντεφορμέ ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Και το έκανε με πρωταγωνιστή, ποιόν άλλον, τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ πριν καν σκεφτούν οι Βάσκοι, καθάρισε το παιχνίδι πριν το ημίχρονο κι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, πετυχαίνοντας στις καθυστερήσεις το τρίτο του χατ-τρικ ως τώρα στο πρωτάθλημα σε διάστημα μόλις 15 ημερών!

Ενδιάμεσα, δε, είχε βοηθήσει (μ’ ένα έτοιμο γκολ) και τον Μπενζεμά να κάνει κι εκείνος το κομμάτι του, σκοράροντας άλλα δυο γκολ. Κάπως έτσι η Ρεάλ διατήρησε την αναστρέψιμη απόστασή της από την Μπαρτσελόνα, την ώρα που η Μπιλμπάο έμενε για έβδομο παιχνίδι χωρίς νίκη κι έπιανε κι επίσημα πλέον (βαθμολογικό) πάτο.