Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

Τα «γκρέμισε» όλα στο τέλος!!

Εξαιτίας του καταστροφικού τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την εντός έδρας ήττα (79-74) από την Πινάρ Καρσίγιακα, με τους Τούρκους όμως να μην υπερκαλύπτουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (87-81).

Τα «γκρέμισε» όλα στο τέλος!
Η… απουσία του ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στην Πινάρ Καρσίγιακα να νικήσει με 79-74 μέσα στην Πυλαία, για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup. Ωστόσο, το θετικό για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν πως οι Τούρκοι δεν υπερκάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, όπου η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε επικρατήσει με 87-81.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Στρόμπερι με 23 πόντους, ενώ από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 18 πόντους.

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημά της. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος να φτάνει στο +4 (17-13). Στη συνέχεια, η Καρσίγιακα δεν το έβαλε κάτω και αφού αρχικά έφερε το ματς στα ίσα (18-18), κατάφερε να περάσει ακόμα και μπροστά (19-20). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «έσφιξαν» την άμυνά τους και με ένα 4-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (24-20).

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» από την περιφέρεια και με την αποτελεσματικότητά του έστειλε την υπέρ του διαφορά στο +13 (38-25). Περίπου στα μισά του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 9-0, μειώνοντας σε 38-34. Ο Όντουμ «ξεκόλλησε» προσωρινά την ομάδα της Θεσσαλονίκης (40-34), ωστόσο οι Τούρκοι βρήκαν ξανά το δρόμο προς το καλάθι, μειώνοντας σε 40-38. Παρ’ όλα αυτά, στο τελευταίο 1:30’’ οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-41.

Νωθρά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, με την Καρσίγιακα να φέρνει το ματς στα ίσα (46-46). Για περίπου τρία λεπτά, οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες (48-48), με τον «Δικέφαλο του Βορρά» στη συνέχεια να κάνει ένα σερί 9-0 -με «όπλο» την άμυνά του- και να περνά ξανά μπροστά (57-48). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμά τους -και με τους Τούρκους να είχαν χάσει τη ψυχραιμία τους- το έφτασαν ακόμα και στο +11 (65-41), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο 65-57.

Όπως και στο τρίτο έτσι και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε συγκεντρωμένος, με την Πινάρ Καρσίγιακα να κάνει ένα επιμέρους σκορ 1-13 –σε πέντε λεπτά- και να περνάει ξανά μπροστά (66-70). Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, οι Χαραλαμπίδης και Τσόχλας έκαναν το 70-70, αλλά η κακή άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά» έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με πέντε (70-75), με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 45-41, 65-57, 74-79.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 1, Λιάπης 8 (2), Χαραλαμπίδης 18 (4), Κάρτερ 7 (1), Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας 5 (1), Δέδας 1, Μαργαρίτης 6, Όντουμ 10 (1), Βον 8, Σαλούστρος 2.

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ντεμίρ 9, Παλάσιος 6, Ερσέκ 5 (1), Στρόμπερι 23 (3), Κοξ, Ντίξον 16 (2), Σονσίρμα, Γκάμπριελ 5, Αλτάι 5, Ντίμπλερ 10 (2), Σεντούρκ.

*Ένταση προκλήθηκε λόγω ενός πανό που έβριζε στα αγγλικά την Τουρκία, που αναρτήθηκε και παρότι κατέβηκε προσωρινά, επανεμφανίστηκε στο τέλος του αγώνα προκαλώντας δυσαρέσκεια από την ΚΑΕ ΠΑΟΚ και τους φιλοξενούμενους. *Πηγή: sport-fm.gr*