Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

Την κοίταξε στα μάτια ο Ολυμπιακός!!

Ο Ολυμπιακός έχασε 3-0 από την πανίσχυρη Ζενίτ Καζάν στου Ρέντη για την 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ

Την κοίταξε στα μάτια ο Ολυμπιακός
Ένας πολύ καλός Ολυμπιακός στάθηκε άξια κόντρα στο μεγαθήριο και δύο φορές Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζενίτ Καζάν στο κλειστό του Ρέντη για την 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι νταμπλούχοι Ελλάδος έχασαν με 3-0 (26-28, 19-25, 20-25) από την Ρώσικη ομάδα με το σκορ να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν το 1ο σετ μέσα από τα χέρια τους, καθώς προηγήθηκαν 21-19 και 26-25 με τον Γιούρισιτς να βρίσκει φιλέ εντελώς μόνος του, έχοντας την ευκαιρία χωρίς μπλοκ να τελειώσει το σετ.

Στην συνέχεια οι Ρώσοι έχοντας και την ψυχολογία πήραν εύκολα το 2ο σετ, αλλά στο 3ο ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι εξαιρετικός και έλεγχε στην μεγαλύτερη διάρκεια το ματς, αλλά πάλι στις λεπτομέρειες και από δικά του λάθη η Καζάν κατάφερε και το κατέκτησε.
Ο Κλάρκ έκανε το καλύτερο του ματς με την φανέλα του Ολυμπιακού, ενώ καλοί για ένα ακόμα ματς ήταν Ντιάτσκοφ (14), Κοκκινάκης (10).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού μετά από 7 νίκες από την έναρξη της σεζόν, ενώ επόμενος αντίπαλος του θα είναι η «γερμανική» Φριντισχάφεν εκτός έδρας στις 3 Δεκεμβρίου.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και κόντραρε στα ίσια την Ζενίτ Καζάν. Παρότι οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν σταθερό προβάδισμα (8-10, 9-12) στο πρώτο και το δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (14-16), οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν το σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έπαιξε καλά τον πρώτο χρόνο, ενώ είχε σε καλή κατάσταση τον Κλάρκ που σημείωσε δύο φοβερούς άσσους και ένα μπλοκ πάνω στον Λεόν. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 21-19, αλλά η αδράνεια στην υποδοχή έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να περάσουν ξανά μπροστά (21-22) και να φτάσουν πρώτοι σε σετ μπολ (22-24). Γιούρισιτς και Κλαρκ έφεραν το ματς στα ίσια και λίγο αργότερα μετά από λάθος επίθεση του Μιχαίλοφ, ο πρωταθλητής Ελλάδας έφτασε στο σετ μπολ (26-24) και είχε την ευκαιρία να πάρει το σετ, αλλά ο Γιούρισιτς έκανε φιλέ. Στην επόμενη φάση ένας παραλίγο άσσος για τον Ολυμπιακό κατέληξε σε πόντο με δύσκολη επίθεση που πέρασε ο Σιβοζέλεζ και ο Μιχαίλοφ με άσσο έκανε το 26-28 στο 4ο σετ μπολ για την Ζενιτ.

Στο 2ο σετ η ποιότητα της Ζενίτ Καζάν ξεδιπλώθηκε, αφού με το σερβίς της έκανε μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού, καταφέρνοντας πολύ γρήγορα να πάρει διαφορά 5 πόντων (11-16) με άσσο του Σιβοζέλεζ. Στην συνέχεια οι Ρώσοι δεν σταμάτησαν και έφτασαν στο +6 (13-19), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στο -4 (18-22), αλλά δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο και το σετ ολοκληρώθηκε 19-25.

Στο 3ο σετ και πάλι ο Ολυμπιακός έδειξε το καλό του πρόσωπο και έλεγχε το ματς μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ, έχοντας σταθερό προβάδισμα 3 πόντων (11-8, 13-10, 16-13). Η Ζενίτ έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 16-17 και παρά την ισοφάριση με μπλοκ του Κοκκινάκη, κατάφερε με νέο σερί 5-0 να «καθαρίσει» το σετ φτάνοντας στο 18-23 και στην συνέχεια στο 20-25.

Τα είπε με Σαλπάροφ ο Γιορντάνοφ
Θερμό εναγκαλισμό είχαν μετά το τέλος του ματς Μπόμπι Γιορντάνοφ και Θέοντορ Σαλπάροφ. Οι δύο Βούλγαροι είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν από κοντά. «Πάντα όταν έρχομαι εδώ αισθάνομαι όμορφα, αλλά επίσης πάντα δυσκολευόμαστε να κερδίσουμε. Θυμάμαι και όταν ήρθα με την Δυναμό Μόσχας. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά και ελπίζω να υπερισχύσει της Φριντισχάφεν και να πάρει την δεύτερη θέση του ομίλου», είπε ο λίμπερο της Ρώσικης ομάδας.