Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

«Χρυσή» Εθνικάρα!

Χάρη στη νίκη στο «χρυσό» σετ, ο Εθνικός νίκησε 4-0 σετ τη Σόνενβερντ στην Αλεξανδρούπολη, «ανέτρεψε» το αποτέλεσμα στην Ελβετία και προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών.

«Χρυσή» Εθνικάρα
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 17-15 στο «χρυσό» σετ τη Σόνενβερντ στην ακριτική πόλη, έχοντας επικρατήσει 3-0 σετ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και, έτσι, «ανατρέποντας» την ήττα με 1-3 σετ στην Ελβετία, στο πλαίσιο των "32" του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών την περασμένη εβδομάδα, προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Θράκης θα μάθει την Πέμπτη τον αντίπαλό της (στις 2 Δεκεμβρίου το πρώτο ματς εκτός έδρας), που θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού ΒαΛεΠα (Φινλανδία) – Σέλβερ Ταλίν (Εσθονία), με τους Φινλανδούς να έχουν νικήσει εντός έδρας στο πρώτο ματς με 3-0 σετ.

Οι Ελβετοί στην κανονική διάρκεια του αγώνα μόνο στο δεύτερο σετ απείλησαν τον Εθνικό, καθώς προηγήθηκαν με 23-24, αλλά οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη το κατέκτησαν με 26-24 και ακολούθησε ένα απίστευτο θρίλερ στο «χρυσό» σετ.

Στο 5-5 είχαμε μικρή διακοπή, καθώς είχε προηγηθεί άλλη μία, αφού λόγω της κακοκαιρίας είχαμε πτώση της τάσης τους ρεύματος και υπήρξε πρόβλημα με το λάπτοπ της γραμματείας, με τη Σόνενβερντ να ξεφεύγει με 10-12. Ο Άντριτς έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό (13-12,) οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν δύο ματς μπολ (13-14, 14-15) τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν και με μπλοκ στον Ρίσταρντς, ο Εθνικός πήρε το σετ και την πρόκριση.

«Το παιχνίδι ήταν πολύ πιο δύσκολο απ’ ότι φαίνεται από το 3-0. Ήταν μια δύσκολη διαδικασία, καθώς προερχόμασταν από ένα μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Είχαμε απέναντί μας μια ομάδα που δεν είχε τίποτα να χάσει, αλλά χαίρομαι διπλά, γιατί, παρόλο που δεν παίξαμε στο μάξιμουμ, πήραμε την πρόκριση και δεν μας κόστισαν τα λάθη. Μέσα από τέτοια ματς, αποκτάς την εμπειρία που ίσως λείπει από κάποια παιδιά.

Δείχνουμε ανταγωνιστικοί, αντιδρούμε σε δύσκολες συνθήκες, τα καταφέρνουμε σε Ελλάδα και Ευρώπη και χαίρομαι γιατί τα παιδιά μπαίνουν σε κάθε ματς για τη νίκη. Δεν θέλω να αδικήσω τα άλλα παιδιά, αλλά ο Ανέστης Δαλακούρας ήταν ο αρχηγός της ομάδας στα δύσκολα και τον συγχαίρω», τόνισε ο τεχνικός της ακριτικής ομάδας.

Από την πλευρά του, ο νεαρός ακραίος τόνισε πως: «Δείξαμε ότι θέλουμε πολύ το παιχνίδι και την πρόκριση, Είναι πολύ δύσκολο όταν πρέπει να φτάσεις στο "χρυσό" σετ, αλλά ο κόσμος μας βοήθησε εκεί που έπρεπε, ενώ κι εμείς είχαμε καρδιά για να πάρουμε την πρόκριση».

Τα σετ: 25-18, 26-24, 25-19, 17-15

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 12 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Τσουκ 14 (13/25 επ., 1 άσο, 29% υπ. – 24% άριστες), Δαλακούρας Α. 11 (10/16 επ., 1 άσο, 56% υπ. – 40% άριστες), Άντριτς 17 (10/21 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Δαρίδης –λ (75% υπ - 50% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ.), Δημητριάδης, Κασαμπαλής

Σόνενβερντ (Μπούγιαρ): Χόφστεντε 2, Γκίγκερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Σνάιντερ 9 (8/16 επ.), Ρίτσαρντς 20 (18/35 επ.), Γκέρμπερ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χάεγκιν 4 (4/10 επ.), Χέιγκαρντερ –λ (68% υπ. – 59% άριστες) / Έιχορν 3, Λάιερ 2, Εγκενμπέργκερ 1, Φράμε 1, Ντέρβισαν