Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

«Σίφουνας» ο Άγιαξ!!

Ο Άγιαξ πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Καμπούρ, νικώντας με το ευρύ 4-2 και συνέχισε το νικηφόρο σερί του στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

«Σίφουνας» ο Άγιαξ
Η πίεση του Άγιαξ προς την πρωτοπόρο του ολλανδικού πρωταθλήματος, Αϊντχόφεν συνεχίζεται! Ο «Αίαντας» πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας αυτή τη φορά με 4-2 στην έδρα της Καμπούρ και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την αντίπαλό του, που αγωνίζεται αργότερα.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, παίρνοντας νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Στεμπλέκι (2’), αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δύο γρήγορα γκολ από τους Μίλικ (19’) και Κλάασεν (23’), γυρίζοντας… τούμπα το ματς. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα στην επανάληψη, αφού ο Μίλικ (60’) με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και ο Ελ Γκαζί (78’), «κλείδωσαν» τη νίκη. Η Καμπούρ το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσεις στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Ογκμπέτσε, που διαμόρφωσε το τελικό 2-4. Ο Άγιαξ έφτασε τα οχτώ παιχνίδια δίχως ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ οι ηττημένοι παρέμειναν για τέταρτο παιχνίδι μακριά από τη νίκη.