Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

MLS: Ανρί και πρόκριση για Ρεντ Μπουλς!

Παρά ήττα με 2-1 στην έδρα της Ντι Σι Γιουνάιτεντ, οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς πέρασαν στα ημιτελικά των playoffs για το MLS Cup.
Άλλωστε επικράτησαν με 2-0 στον πρώτο αγώνα, ενώ απόψε ο Τιερί Ανρί δημιούργησε το γκολ του Πεγκί Λουιντουλά στο 57ο λεπτό, που αποδείχθηκε αρκετό για την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής για πρώτη φορά από το 2008. Για τους γηπεδούχους, που κατέλαβαν την πρώτη θέση στην περιφέρεια κατά τη διάρκεια της regular season, ο Νικ Ντε Λέον άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 36ο λεπτό και ο Σιν Φράνκλιν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις, πριν αποβληθεί με απευθείας κόκκινη ο πρώην στράικερ των Ρεντ Μπουλς, Φαμπιάν Εσπίντολα, λόγω εμπλοκής σε καυγά.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 78ο αντίκρισε κόκκινη κάρτα ο Ρόι Μίλερ των Νεοϋορκέζων εξαιτίας αντιαθλητικού φάουλ, αλλά η ομάδα του άντεξε το αριθμητικό μειονέκτημα. Στον επόμενο γύρο των playoffs της βορειοαμερικανικής λίγκας, η ομάδα του Ανρί θα βρεθεί απέναντι στους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον ή τους Κολόμπους Κρου, που γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 4-2 στο πρώτο μισό της σειράς των δύο ομάδων.
Δείτε highlights του παιχνιδιού στην επίσημη ιστοσελίδα του MLS.