Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Πήραν τα πάνω τους οι… ουραγοί!!

Νίκες για τις δύο τελευταίες της βαθμολογίας του Championnat, Εβιάν-Μπαστιά, που νίκησαν Νις και Μονπελιέ αντίστοιχα, ρίχνοντας στον… πάτο τη Λοριάν. Έφθασε την Παρί και… περιμένει η Μπορντό.

Πήραν τα πάνω τους οι… ουραγοί
Σημαντική ανάσα πήραν Εβιάν, Μπαστιά στην 13η αγωνιστική του Championnat, καθώς κατάφεραν να νικήσουν μετά από καιρό και ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι μεν που είχαν πέντε συνεχόμενες ήττες, νίκησαν με 1-0 τη Νις, χάρη σε γκολ του Ουάς στο 76ο λεπτό και ανέβηκαν στους 13 πόντους, ενώ ήταν στην τελευταία θέση, όπου βρίσκεται πλέον η Λοριάν, η οποία έχασε την Παρασκευή με 1-0 από τη Ρεν.

Η ομάδα των Σισέ- Μοδεστό νίκησε 2-0 τη Μονπελιέ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τάγιο, καθώς πέτυχε και τα δύο (21’, 45’+2’) τέρματα της αναμέτρησης. Ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 80’ αντί του Καμάνο.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Μπορντό, που έφθασε τους 24 πόντους (όσους έχει και η Παρί) μετά το 2-0 επί της Λανς και αναμένει με μεγάλο ενδιαφέρον το κυριακάτικο ματς των Πρωταθλητών με την Μαρσέιγ.

Ο Χαρζί έκανε το 0-1 στο 24’ και ο Ντιαμπατέ απάντησε στο 40ο λεπτό. Ο Τουζχάρ ευστόχησε σε πέναλτι στο 74' και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, που το κράτησε μέχρι το τέλος.

Δείτε εδώ τη βαθμολογία του Championnat.