Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Ποτέ τους Πατρινούς!!

Τη δεύτερη του νίκη στη φετινή Α1 πανηγύρισε ο Απόλλων Πατρών, επικρατώντας 71-55 του Κολοσσού Ρόδου και διατηρώντας παράλληλα την εξαιρετική παράδοση που τον θέλει να μην χάνει από τους Ροδίτες!

Ποτέ τους Πατρινούς!
Ούτε φέτος! Ο Απόλλων επικράτησε 71-55 του Κολοσσού, στην Περιβόλα, με αποτέλεσμα να διατηρήσει την εξαιρετική παράδοση που τον θέλει να μην έχει χάσει ποτέ από την ομάδα του Ρόδου! Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν ο Πεν με 19 πόντους, με τον Φιτζπάτρικ να προσθέτει άλλους 15. Από τους «θαλασσί» ξεχώρισε ο Άγγελος Τσάμης με 13 πόντους.

Με τον… αέρα του γηπεδούχου, ο Απόλλων ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά και το προβάδισμα. Έτσι, μετά το αρχικό 2-5 του Κολοσσού, η ομάδα της Πάτρας πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (13-9). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το τελευταίο τους καλάθι δύο λεπτά πριν το τέλος (13-11) με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να κάνουν ένα σερί 4-0 και να διαμορφώνουν το 17-11.

Με… όπλο την καλή του άμυνα, αλλά και την… αναχαίτιση του Μάικ Τζέιμς, ο Απόλλων αύξανε συνεχώς την υπέρ του διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στο +9 (24-15), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η μόνη αξιόπιστη λύση για τους Ροδίτες ήταν ο Τσάμης, ωστόσο «πάλευε» μόνος του, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα από την άλλη να σουτάρει με καλά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. και να ξεφεύγει ακόμα και με 16 πόντους (33-17). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 35-21.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Απόλλων αύξησε κι άλλο την υπέρ του διαφορά και συγκεκριμένα στο +19 (44-25). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός μείωσε με ένα επιμέρους σκορ 8-2 (46-33), αλλά και πάλι οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση, κλείνοντας την περίοδο στο +19 (58-39), αφού είχαν φτάσει ακόμα και στο +21 (58-37).

Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί έφτασαν ακόμα και στο +22 (61-39), όμως ο Κολοσσός «έσφιξε» την άμυνά του και με τον Τζέιμς να… ξυπνά, μείωσε στους δέκα (63-53), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη! Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο οι Ροδίτες «κόλλησαν» επιθετικά και έτσι η ομάδα του Νίκου Βετούλα πήρε το ροζ φύλλο με το τελικό 71-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-21, 58-39, 71-55.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 3 (1), Πεν 19 (3), Φιτζπάτρικ 15 (3), Αντωνάκης 8 (2), Μπατής 8 (2), Ελ-Αμίν 12 (2), Πελεκούδας, Μολφέτας 3 (1), Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος, Γεωργαλλής.

Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 1, Σιόλογκας, Τζαμάρ 7, Τζέιμς 9 (2), Σμιθ, Στεφανίδης 6, Λίντεν, Τσάμης 13 (1), Χάγκινς 11, Μπούλιαν 8 (1).*Πηγή: sport-fm.gr*