Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Άγιος… Βασίλιεβιτς!!

Σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε ο Κόροιβος «κυνήγησε» στο μεγαλύτερο μέρος και τελικά επικράτησε του ΚΑΟΔ με 71-69, με το τρίποντο του Σάσα Βασίλιεβιτς να «καθαρίζει» 3’’ πριν το τέλος.

Άγιος… Βασίλιεβιτς!
Τα Χριστούγεννα αργούν, όμως ο Σάσα Βασίλιεβιτς έκανε ήδη το… δώρο του στον Κόροιβο, πετυχαίνοντας το τρίποντο που χάρισε στην ομάδα του νίκη με 71-69 επί του ΚΑΟΔ, στην πέμπτη αγωνιστική της Μπάσκετ Λιγκ.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ την ομάδα της Δράμας, στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, όμως η ψυχή στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε την ανατροπή και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΚΑΟΔ ανέκτησε στο πρώτο 10λεπτο σταθερό προβάδισμα έναντι των γηπεδούχων, με τον Όντομ να συμβάλλει με 12 πόντους στο 19-24. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου όμως ο σύλλογος της Αμαλιάδας αντέδρασε. Με τους Ρούμπερτ και Ρούμπιο να ευστοχούν σε βολές έκανε το 36-36 (από 32-36), ενώ ο Μάτζετ με σουτ του έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (38-36).

Λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, ένα σερί 8-0 έδωσε «αέρα» ξανά στον ΚΑΟΔ, όμως ο Κόροιβος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στην αρχή της τελευταίας περιόδου απάντησε με δικό του σερί 8 πόντων, για να γίνει η αρχή στο… θρίλερ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τη χαμένη βολή του Ρόμπερτ 2.11’ πριν το φινάλε, να δίνει την ευκαιρία στον Ζάρα να κάνει το +2’ για τον ΚΑΟΔ με σουτ.

Τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος όμως, ο Βασιλίεβιτς βρέθηκε σε καλή θέση και με εύστοχο τρίποντο χάρισε την ομάδα του τη δεύτερη φετινή της νίκη, κρατώντας τον ΚΑΟΔ μακριά απ’ τις εκτός έδρας νίκες και με μόλις μία νίκη συνολικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 53-52, 71-69

Κόροιβος: Μάτζετ 5 (1), Ρόμπερτ 17 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Αγγελόπουλος 7 (1), Παπαπέτρου, Ντέιβις, Βασιλίεβιτς 11 (2), Κανονίδης 6 (2), Φιλιππάκος, Γκάρετ 6, Ρούμπιο 16, Μπάτης

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 7, Τρότερ 5 (1), Τζόνσον 2, Γεωργάκης 3, Άτκινς 7 (1), Όντουμ 23 (3), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 3, Ζάρας 7, Λο 2, Χρυσικόπουλος 10 (1), Κολοβής