Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

«Κούρσεψε» τους «πειρατές»!

Τη δεύτερη νίκη της στη VolleyLeague σημείωσε το Σάββατο η Ορεστιάδα, επικρατώντας του Φοίνικα Σύρου 3-2 σετ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής αφήνοντας τους «πειρατές» πίσω στη βαθμολογία.

«Κούρσεψε» τους «πειρατές»
Η Ορεστιάδα νίκησε δύσκολα 3-2 σετ τον Φοίνικα στην ακριτική πόλη, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της VolleyLeague και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, αφήνοντας πίσω τους «πειρατές» στη βαθμολογία.

Στο πρώτο σετ, οι ομάδες θέλησαν να πιέσουν από την αρχή στα σερβίς και να δυσκολέψουν την αντίπαλη υποδοχή. Ο Φοίνικας το κατάφερε πολύ καλύτερα και χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων. Παράλληλα, έχοντας εξαιρετικό μπλοκ, «αφόπλισε» τα «όπλα» της Ορεστιάδας τόσο τον διαγώνιο Λούνα, όσο και τους Ριζόπουλο και Τόμσον. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ορεστιάδα να κινηθεί σε χαμηλό σκορ και να μην απειλήσει σε κανένα σημείο τους «πειρατές» μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από τη μεριά του, ο Φοίνικας με κύριο εκφραστή τον Ντόκιτς, «σφράγισε» το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Ορεστιάδα ξεκίνησε πολύ δυναμικά και έκανε ένα σερί 6-0. Ο Φοίνικας, όμως, με τον Ντόκιτς στο σερβίς κατάφερε να μειώσει χωρίς, όμως, να προηγηθεί. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, η Ορεστιάδα «ανέβασε» ρυθμό και, έχοντας ως «όπλα» το καλό μπλοκ και παίρνοντας πόντους από Ριζόπουλο και Λούνα «έχτισε» μία διαφορά, φτάνοντας στο 18-12 σχετικά άνετα. Από το σημείο αυτό, η Ορεστιάδα, έχοντας βελτιωμένη υποδοχή, κράτησε τη διαφορά αυτή και, παίρνοντας πόντους από Λούνα και Γκιγιέρμε, κατέκτησε το δεύτερο σετ. (25-17).

Στο τρίτο σετ, Ορεστιάδα και Φοίνικας πήγαν μαζί μέχρι το 4-4, όπου και ανέλαβαν δράση Δημητριάδης, Ριζόπουλος και Ποτολίδης για το 7-4. Τρία λάθη, όμως, έφεραν την ισοφάριση για τον Φοίνικα στο 7-7. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, δεν ξεχώρισε κάποια ομάδα, με τους «πειρατές» να εκμεταλλεύονται τα λάθη της Ορεστιάδας και να φτάνει στο 15-17. Ο Φοίνικας, όμως, υπέπεσε, με τη σειρά της, σε λάθη και έδωσε την ευκαιρία στην Ορεστιάδα να προηγηθεί με 19-18. Η Ορεστιάδα έφτασε στο 23-21, καθώς ο Φοίνικας δέχτηκε και μία κόκκινη κάρτα. Η Ορεστιάδα, έχοντας τον κόσμο με το μέρος του και, όντας πιο ψύχραιμος, κατέκτησε το σετ.

Στο τέταρτο σετ, η Ορεστιάδα μπήκε πιο δυναμικά στην επίθεση και έφτασε πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-5. Ο Φοίνικας, όμως, βρήκε λύση από το μπλοκ του και με Χαραλαμπίδη και Ντόκιτς έκανε το 10-11. Μέχρι το 14-14, το ματς είχε ισορροπήσει, αλλά, μετά από μία άουτ επίθεση της Ορεστιάδας και μία κόκκινη κάρτα, ο Φοίνικας έκανε το 14-16. Ο Φοίνικας έπαιξε πιο ψύχραιμα και το σκορ έγινε 15-19. Η Ορεστιάδα δεν βρήκε ρυθμό και ο Φοίνικας με καλό μπλοκ διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 20-25.

Στο τάι μπρέικ, ο Φοίνικας αξιοποίησε το μπλοκ της και προηγήθηκε με 2-4. Η Ορεστιάδα βρήκε τις λύσεις που ήθελε στην επίθεση και «ανέτρεψε» το σκορ για το 6-5 και έπειτα για το 8-6. Η διαφορά έμεινε έτσι μέχρι το 10-8 και τον άσο του Βλασακίδη για το 11-8. Σε ένα γήπεδο που «έβραζε», η Ορεστιάδα βρήκε τα αποθέματα ψυχής και ψυχραιμίας να κερδίσει το τάι μπρέικ.

Τα σετ: 17-25, 25-17, 25-22, 20-25, 15-12

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/3 επ), Λούνα 23 (23/55 επ), Τόμσον 8 (8/14 επ), Γκιγιέρμε Φερέιρα 6 (4/22 επ, 2 μπλοκ 52% υπ - 38% άριστες), Ποτολίδης 13 (5/11 επ, 3 άσσους, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (16/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ- 57% υπ - 33 άριστες), Βλασσακίδης 1 (άσσος), Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 14 (7/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Πλάνιντς 5 (3/15 επ, 2 μπλοκ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 56% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 9 (4/6 επ, 2 άσσους, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (21/51 επ), Λάππας 9 (8/23 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ-29% άριστες)/ Εφραιμίδης (λ- 68% υπ - 47% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ -36% άριστες), Ρούσσης 1 (1/1 επ)