Δευτέρα 29 Δεκεμβρίου 2014

Δεν χάνει ούτε στο… σκοτάδι!!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου και διεύρυνε για 12ο ματς το νικηφόρο σερί του, σε ένα παιχνίδι που διεκόπη για μιάμιση ώρα λόγω «σκότους»

Δεν χάνει ούτε στο… σκοτάδι!

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Αντρέι Ντιάτσκοφ με 24 πόντους -συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό- ενώ καλή παρουσία είχε και ο Κλάρκ με 21 πόντους.

Για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του ο Χριστοφιδέλης πήρε φανέλα βασικού, ενώ στην διάρκεια του ματς χρησιμοποιήθηκε και ο Πελεκούδας αντί του Τακουρίδη.

Φιλότιμη προσπάθεια από τους «Πειρατές» που αιφνιδίασαν κατακτώντας το πρώτο σετ, αλλά χωρίς τον τραυματία Λάππα δεν είχαν αρκετές λύσεις στην συνέχεια του αγώνα για να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από την διακοπή ρεύματος λόγω της υψηλής τάσης που υπήρχε στην περιοχή με τον Φοίνικα να προηγείται σε εκείνο το σημείο με 18-20 στο 1ο σετ. Η βλάβη στον υποσταθμό της ΔΕΗ στα Καμίνια αποκαταστάθηκε και το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι μετά από μιάμιση ώρα.

1ο σετ: Ο Φοίνικας ξεκίνησε πολύ καλύτερα με εξαιρετικό μπλοκ και πρωταγωνιστή τον Χρήστο Παπαδόπουλο και προηγήθηκε 6-2 και 8-4. Μετά το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ ο Ολυμπιακός συνέχισε την κακή παρουσία του, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνέχεια λύσεις. Στην συνέχεια ανέλαβαν δράση ο διαγώνιος του Φοίνικα Ντόκιτς μαζί με τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο. Ο τελευταίος με άσσο πάνω στον Ντιάτσκοφ έκανε το 8-13. Οι «ερυθρόλευκοι» ψαλίδισαν την διαφορά και με άσσο του Χριστοφιδέλη μείωσαν στον πόντο (16-17). Οι «Πειρατές» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και το προβάδισμα και μετά την διακοπή ρεύματος (έγινε στο 18-20) και κατάφεραν να φτάσουν δίκαια στην κατάκτηση του σετ με 23-25 με επίθεση του Π. Παπαδόπουλου.

2ο σετ: Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του. Προηγήθηκε 5-1, 6-2 και 8-2 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ, ενώ στην συνέχεια διατήρησε την διαφορά και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 16-11 και τελικά έφτασε εύκολα στο 25-17 με κορυφαίους τους Ντιάτσκοφ και Κλάρκ.

3ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 με άσσο του Προύσαλη, στην καλή του περιστροφή με τον διεθνή πασαδόρο στην γραμμή του σερβίς. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγχαν το ματς και προηγήθηκαν 8-2 και 11-3 και 13-7. Ο Φοίνικας σε αυτό το σημείο έκανε την αντεπίθεση του και μείωσε σε 13-11 με άσσο του Πέκμανς μετά από σερί 4-0 και επιμέρους σκορ 8-2. Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τις λύσεις και ξέφυγαν με +5 (17-12), ενώ άλλαξαν και κεντρικό με τον Πελεκούδα να παίρνει την θέση του Τακουρίδη. Οι «Πειρατές» προσπάθησαν να μειώσουν και πραγματικά έμειναν κοντά στο σκορ, χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να απειλήσουν τον Ολυμπιακό που κράτησε την διαφορά και πήρε το σετ με 25-19.

4ο σετ: Ο Ολυμπιακός έλεγξε πλήρως το ματς και πήρε προβάδισμα 8-4 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και 16-11. Ντιάτσκοφ και Κλαρκ συνέχισαν τα καλά χτυπήματα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σαφέστατο πρόβλημα στην υποδοχή από το πιεστικό σερβίς του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη «καθάρισε» το σετ όταν προηγήθηκε 20-13 και τελικά το κατέκτησε με 25-19 για το 3-1.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Χανδρινός