Δευτέρα 29 Δεκεμβρίου 2014

Φοβερός Εθνικός «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό!

Με φοβερή εμφάνιση ο Εθνικός επικράτησε 3-0 σετ του μαχητικού Παναθηναϊκού στην Αλεξανδρούπολη και οδήγησε τους «πράσινους» σε άσχημο κλείσιμο του 2014 με τέταρτη σερί ήττα.

Φοβερός Εθνικός «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό
Καταιγιστικός ήταν ο Εθνικός που επικράτησε του Παναθηναϊκού 3-0 σετ στην Αλεξανδρούπολη στην δέκατη αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πέτυχε την έκτη της νίκη για φέτος και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το 2014, αντίθετα με τον Παναθηναϊκό που μέτρησε την τέταρτη σερί ήττα του.

Κορυφαίοι για την ακριτική ομάδα ήταν οι Τσουκ και Άντριτς, ενώ για ακόμα ένα ματς των «πρασίνων» ξεχώρισε ο Πρωτοψάλτης, χωρίς να καταφέρει όμως να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του.

Και τα τρία σετ πάντως, είχαν παρόμοια εικόνα, με τον Εθνικό να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα και το Παναθηναϊκό να πιέζει μέχρι τους τελευταίους κρίσιμους πόντους.
Στο πρώτο σετ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα μέχρι και πέντε πόντων (17-12), όμως ένα σερί έξι πόντων έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους» (17-19). Ο Εθνικός πέρασε ξανά μπροστά στο 21-20 και έκανε το 1-0.

Με τον αέρα του 1-0 οι γηπεδούχοι πήραν πιο εύκολα το προβάδισμα στο δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά μετά το 20-14 μειώνοντας σε 22-21, όμως από κει και πέρα ο Εθνικός κυριάρχησε για το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκό πίεσε περισσότερο, περνώντας μάλιστα μπροστά στο 19-20, όμως και πάλι στο φινάλε ο Εθνικός έδειξε πιο σταθερός και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ιωαννίδης.