Δευτέρα 29 Δεκεμβρίου 2014

«Υπόκλιση» σε Ίβκοβιτς και «Πέρπε»!!

Με άμυνα για… σεμινάριο, καθοδηγούμενη από τον… καθηγητή Ντούσαν Ίβκοβιτς, η Αναντολού Εφές συνέτριψε 85-67 τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, για τη 13η αγωνιστική τουρκικού πρωταθλήματος!

«Υπόκλιση» σε Ίβκοβιτς και «Πέρπε»!
Μαθήματα μπάσκετ από τον καθηγητή Ντούσαν Ίβκοβιτς! Με «όπλο» την υποδειγματική της άμυνα, η Αναντολού Εφές συνέτριψε με 85-67 τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Στράτος Περπέρογλου με 17 πόντους, ενώ 14 είχε ο Τσεντί Οσμάν. Από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεχώρισαν οι Βέσελι με 20 πόντους και Μπιέλιτσα με 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Άκρως εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Αναντολού Εφές στην αναμέτρηση, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά προηγήθηκε με 16-0! Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν στο + 17 (19-2), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Φενέρ να κάνει την αντεπίθεσή της με πρωταγωνιστή τον Βέσελι και με ένα σερί 10-0 να διαμορφώνει το 19-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στους έξι πόντους τη διαφορά (29-23) και στη συνέχεια η Εφές πάτησε ξανά το… γκάζι, φτάνοντας στο +8 (34-26). Όμως, μετά το τρίτο φάουλ του Λάσμε, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να μειώσει εκ νέου και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να ήταν στο 44-41.

Παρά το γρήγορο τέταρτο προσωπικό φάουλ του Σάριτς και τον ήδη «φορτωμένο» Λάσμε, η Εφές εξακολουθούσε να ήταν σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση, καθώς ήταν στο +8 (52-44) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Η άμυνα της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν… υποδειγματική και έτσι, στο ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό (63-49), με το σκορ να διαμορφώνεται στο 63-51.

Ένα επιμέρους σκορ 8-3 «έτρεξε» η Αναντολού Εφές στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 17 πόντους (71-54), ενώ περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ντέρμπι η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήγε στο +22 (79-57)! Πλέον, το ματς είχε κριθεί με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 85-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-41, 63-51, 85-67*Πηγή: sport-fm.gr*