Τρίτη 2 Δεκεμβρίου 2014

Βρήκε… φως ο Απόλλων!! (video)

Τι κι αν το δικό του σκοτάδι (μετά την καθυστέρηση λόγω βλάβης στους προβολείς) κράτησε 45’ ακόμη; Ο Απόλλων βρήκε… φως στο ντέρμπι με τον Παναιγιάλειο και με το 1-1 έμεινε πάνω του στη βαθμολογία.

Βρήκε… φως ο Απόλλων! (video)
Την ανθεκτικότητα που απαιτείται για ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό στη Football League έδειξε ο Απόλλων Σμύρνης.

Σ’ ένα ντέρμπι που καθυστέρησε μισή ώρα να ξεκινήσει (εξαιτίας βλάβης στους προβολείς) η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Παναιγιάλειο και διατήρησε το βαθμολογικό πλεονέκτημα απέναντί του.

Το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στρίμωξε την «ελαφρά ταξιαρχία» και απέφερε το γκολ (με κεφαλιά του Ιωάννου στο 15’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ) που τους έβαλε μπροστά στο σκορ.

Ο Πάολο Φαρινόλα όμως το πήρε… προσωπικά. Πρώτα λοιπόν έδωσε έτοιμο γκολ στον Ανγκούλο, που αστόχησε από κοντά. Κι αφού δεν το κατάφερε ο συμπαίκτης του, ανέλαβε μόνος την ισοφάριση (με ωραία προβολή στις καθυστερήσεις του ημίχρονου σε φάουλ του Βάντερσον).

Μετά απ’ όλα αυτά -κι αφού ο Παναιγιάλειος δεν αξιοποίησε τις καλύτερες ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο ημίχρονο- οι παίκτες του Κωστένογλου κράτησαν ως το τέλος τον πόντο. Και τον χρησιμοποίησαν για να μείνουν πάνω από τη σημερινή τους αντίπαλο και σε θέση βολής από την κορυφή της Football League.