Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

Μείωσε από την κορυφή η Άντερλεχτ!!

Το χρέος της έκανε η Άντερλεχτ κόντρα στη Λιρς για την 22η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος, διαλύοντάς τη με 3-0 και, μειώνοντας στο -2 από την κορυφή.

Μείωσε από την κορυφή η Άντερλεχτ
Εύκολη αποδείχτηκε η αποστολή της Άντερλεχτ στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στη Λιρς, για την 22η αγωνιστική της Jupiler League, καθώς επικράτησε με 3-0 της αντιπάλου της και βρέθηκε στο -2 από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 23’, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τίλεμανς, ενώ στο 36’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παικτες, λόγω αποβολής του Ντλαμπουε.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με το γκολ του Ντενσντόνκερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 80’ ο Άλβαρεζ.

Έτσι, η Άντερλεχτ εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Μπριζ (1-1 με τη Μαλίν) και μείωσε στο -2 από την κορυφή.