Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

Σε κίνδυνο η πρωτιά!!

Ισοπαλία με 3-3 έφερε η Αμπερντίν με την Νταντί και πλέον δυσκολεύει η κατάσταση για αυτήν στην κορυφή του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, καθώς η Σέλτικ καραδοκεί στο -2.

Σε κίνδυνο η πρωτιά
Την ευκαιρία να διατηρήσει την απόσταση των τεσσάρων βαθμών από τη Σέλτικ έχασε η Αμπερντίν μετά το 3-3 με την Νταντί για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σκωτίας και πλέον προηγείται με δυο βαθμούς των «καθολικών», οι οποίοι όμως έχουν και δυο παιχνίδια λιγότερα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Γκουντγουίλι στο 7’, όμως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα. Στο 38’ και το 40’ με τους Ιρβάιν και Στιούαρτ έκαναν την ανατροπή βάζοντας δύσκολα στους «Ντονς». Στο τρίτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Χάρκινς έκανε το 1-3, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και με τους Χέιζ και Τζακ στο 87' και το 90' αντίστοιχα κατάφεραν να σώσουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Σεντ Μίρεν επικράτησε στην έδρα της Ρος Κάουντι, ενώ η Σέντ Τζόνσον επιβλήθηκε της Πάρτικ Θισλ με 2-0. Οι αναμετρήσεις Νταντί Γιουνάιτεντ-Ινβερνές και Μάδεργουελ-Κιλμάρνοκ δεν διεξήχθησαν λόγω των πολύ κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στη Σκωτία.