Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

Χαμένο ημίχρονο, χαμένη ευκαιρία!!

Μια ακόμη ευκαιρία να διατηρηθεί κοντά στην κορυφή έχασε ο Παναθηναϊκός, που πέταξε ένα ημίχρονο και τελικά δύο βαθμούς στη Νέα Σμύρνη. Παράπονα για διαιτησία και η ατάκα Σίλντενφελντ σε Γιάννου.

Χαμένο ημίχρονο, χαμένη ευκαιρία

Οι «πράσινοι» σπατάλησαν ένα ολόκληρο ημίχρονο για να μπουν στο ματς. Το συντηρητικό 4-3-2-1 δεν λειτούργησε στο πρώτο μέρος, η επιλογή του Μπαϊράμι αποδείχτηκε ατυχής και το γκολ του Μπουμάλ έβαλε εξ αρχής δύσκολα στο «τριφύλλι». Ο Γιάννης Αναστασίου διόρθωσε τα δικά του λάθη και μαζί την εικόνα της ομάδας του με την είσοδο των Καρέλη, Δώνη και Κλωναρίδη, ο Παναθηναϊκός είχε 14 τελικές προσπάθειες στο δεύτερο ημίχρονο έναντι μόλις δύο στο πρώτο (!), τελείωσε το ματς με 65% κατοχή, αλλά δεν έφτασε στο ζητούμενο, παρά μόνο στην ισοφάριση. Κι έμενε να αναρωτιέται αν θα είχε φύγει με τους τρεις βαθμούς αν είχε εξ αρχής ορθολογικό σχήμα…

Παράπονα για Μάνταλο

Ο Παναθηναϊκός έχει σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του Σταύρου Μάνταλου. Αρχικά για το γεγονός ότι δεν τιμώρησε με κάρτες δύο σκληρά μαρκαρίσματα του Μητρόπουλου στο πρώτο μέρος κι εν συνεχεία για το πέναλτι που καταλόγισε σε βάρος του Γιάννου από τον Σίλντενφελντ, αλλά απέκρουσε ο Στιλ (στην εκτέλεση του Κολοβού). Ο Κροάτης αμυντικός σε «πηγαδάκι» μετά το ματς έλεγε στον επιθετικό του Πανιωνίου πως βούτηξε κι αν το έκανε σε πισίνα θα έπαιρνε… 10.

Βλέπουν… ρεβάνς

Από σήμερα ο Παναθηναϊκός εστιάζει στον αγώνα Κυπέλλου με την Ξάνθη στα Πηγάδια την ερχόμενη Τετάρτη (15:00). Μπορεί να είναι το πρώτο ματς για τους «16», αλλά οι «πράσινοι» το αντιμετωπίζουν σαν… ρεβάνς για την ήττα τους με 4-2 στο πρωτάθλημα και στοχεύουν στη νίκη που θα τους φέρει πιο κοντά στα προημιτελικά. Ο Γιάννης Αναστασίου αναμένεται να κάνει και πάλι αλλαγές. *Πηγή: sport-fm.gr*