Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015

Ματς «θρίλερ» σε Ρωσία και Τουρκία!!

Δύο ματς «θρίλερ» περιελάμβανε το σημερινό «μενού» της 2ης αγωνιστικής του Last-32 του Eurocup. Η Σάσαρι επιβλήθηκε με 74-75 της Μπάνβιτ, στην Τουρκία, ενώ η Ζενίτ επικράτησε της Στρασμπούρ με 87-82 στην παράταση. Νίκη για την Παρί Λεβαλουά, 93-83 την Μπεσίκτας, στη Γαλλία.
Στην Τουρκία, η Σάσαρι πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα του ματς (20-25 στο 10′), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο καλάθι (39-41) στο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο (59-62) κι όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί όπου η Μπάνβιτ αντέδρασε, πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος κι εν τέλει οι Ιταλοί πήραν τη νίκη με 74-75.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρακίμ Σάντερς με 22 πόντους, ενώ για τους Τούρκους ήταν ο Ερλ Ρόουλαντ με 19.
Στο άλλο ματς, το οποίο διεξήχθη την ίδια ώρα στη Ρωσία, η Ζενίτ επικράτησε στην παράταση με 87-82 της Στρασμπούρ. Εκεί όπου οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (44-49), με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και να περνούν μπροστά με 61-59. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαn, έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους και ηττήθηκαν στο τέλος με 87-82.
Από την Ζενίτ διακρίθηκε ο Ουόλτερ Χοτζ με 19 πόντους, ενώ από πλευράς Στρασμπούρ οι Ματ Χάουαρντ και Λιούις Κάμπελ με 16.
Στο άλλο ματς της ημέρας, η Παρί Λεβαλουά, με έναν καταπληκτικό Μπλέικ Σκιλμπ (24 πόντοι), πήρε μια σχετικά άνετη νίκη με 93-83.