Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015

Προσπάθησε… θαύμα ο Μιραλάς!!

Ένα μικρό θαύμα άγγιξε -αλλά δεν πέτυχε- η Έβερτον! Ο Μιραλάς έβαλε γκολάρα, σκόραρε κι απ’ τη βούλα, αλλά τα «ζαχαρωτά» (που έπαιζαν με 10 για 64 λεπτά) λύγισαν με 9-8 στα πέναλτι απ’ τη Γουέστ Χαμ.

Προσπάθησε… θαύμα ο Μιραλάς
Ό,τι μπορούσε για να χαρίσει μια τεράστια πρόκριση στην Έβερτον έκανε -χωρίς αποτέλεσμα τελικά- ο Κέβιν Μιραλάς.

Ενώ τα «ζαχαρωτά» είχαν συμβιβαστεί με την ιδέα του αποκλεισμού από τη Γουέστ Χαμ στο Κύπελλο (εξαιτίας ενός γκολ του Βαλέντσια και αποβολής του ΜακΓκίντι στο 56’) ο πρώην άσος του Ολυμπιακού τους κράτησε όρθιους, στέλνοντας μ’ εκπληκτικό φάουλ το παιχνίδι στην παράταση (1-1).

Ενώ όμως ο Λουκάκου φάνηκε να υπογράφει μια επική ανατροπή (σκοράροντας στο 97’) ο Κόουλ πήρε την μπουκιά απ’ το στόμα των φιλοξενούμενων κι έφερε το ματς στα πέναλτι (2-2).

Εκεί παίχτηκε νέο δράμα, με τον τερματοφύλακα Ρόμπλες πρώτα να γίνεται ήρωας κι έπειτα μοιραίος. Γιατί απέκρουσε αρχικά την εκτέλεση του Ντάουνινγκ (που αν ήταν εύστοχη θα χάριζε την πρόκριση στη Γουέστ Χαμ). Όταν βρέθηκε εκείνος όμως να εκτελέσει στο τέλος σημάδεψε το δοκάρι, διατηρώντας το 9-8 και δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στο «Άπτον Παρκ».