Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015

Και στο τέλος νικά ο ΠΑΟΚ!!

Την Κυριακή ήταν ο Όντουμ, τώρα ο Δέδας. Με τρίποντο στο φινάλε, ο ΠΑΟΚ νίκησε 78-77 την Καντού στην Πυλαία ανατρέποντας διαφορά 9 πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο και βλέπει ακόμη πρόκριση στο Eurocup.

Και στο τέλος νικά ο ΠΑΟΚ
Αρνείται να χάσει και ξέρει να νικά στο τέλος ο ΠΑΟΚ. Αν και βρέθηκε στο -9 απέναντι στην Καντού με τρία λεπτά να απομένουν, κατάφερε να επικρατήσει 78-77 με τρίποντο του Γιώργου Δέδα στα 9,7’’ πριν το τέλος. Κορυφαίος με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ ο Κέβιν Λάνγκφορντ για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που έκανε σεφτέ στο Last 32 του Eurocup και ελπίζει ακόμη για την πρόκριση, έχοντας μπροστά του δύο ματς με τη Χίμκι, πρώτα στη Θεσσαλονίκη και μετά στη Μόσχα.

Όντουμ, Σαλούστρος, Κάρτερ, Μαργαρίτης και Βον άρχισαν το ματς για τον ΠΑΟΚ, που όμως εξ αρχής είχε πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι. Έτσι παρότι απάντησε με ένα 10-0 σερί και πρωταγωνιστή τον Σαλούστρο στο καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων (2-8), οι τελευταίοι με οδηγούς τους Ουίλιαμς και Μπούβα είχαν εξαιρετικά ποσοστά (9/11 δίποντα) και είχαν την πρωτοπορία στο φινάλε της πρώτης περιόδου (20-24). Οι φωνές του Σούλη Μαρκόπουλου βελτίωσαν τα… μετόπισθεν των γηπεδούχων, που μπήκαν με 9-1 στο δεύτερο δεκάλεπτο (29-25) και είχαν τον έλεγχο, χωρίς πάντως να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Ο Λάνγκφορντ (11π.) ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και αποτέλεσε το βασικό λόγο του 38-34 του ημιχρόνου.

Η επιθετική αφύπνιση του καλύτερου σκόρερ της Καντού, Τζόνσον-Όντομ, επέτρεψε στην ιταλική ομάδα να… επιστρέψει στο «τιμόνι» του ματς και να αποκτήσει μια διαφορά τεσσάρων πόντων (42-46). Ένα ξέσπασμα του Τσόχλα, ωστόσο, στο φινάλε της τρίτης περιόδου οδήγησε σε επτά αναπάντητους πόντους (57-54). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να ακροβατούν σε τεντωμένο σχοινί μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, όταν οι παίκτες του Σακριπάντι εκμεταλλευόμενοι μια τεχνική ποινή στον Κάρτερ ξέφυγαν με επτά (64-71). Τζόουνς και Ουίλιαμς ήταν ασταμάτητοι φέρνοντας την ομάδα τους στο +9 (67-76) με μόλις τρία λεπτά να απομένουν, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Λάνγκφορντ και Τσόχλας ανανέωσαν τις ελπίδες (72-76), ενώ ο Κάρτερ με γκολ-φάουλ στα 39’’ μείωσε στον πόντο (75-76). Ο Τζόνσον-Όντομ απάντησε με 1/2 βολές από «τραβηγμένο» φάουλ (75-77) αφήνοντας 17,7’’ στους γηπεδούχους και ο Δέδας με «βόμβα» στα 9,7’’ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή, καθώς ο Σαλούστρος έκλεψε στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 20-24, 38-34, 57-54, 78-77

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18 (6 ριμπ.), Λιάπης, Κάρτερ 9, Κακαρούδης 11, Τσόχλας 11 (7 ασίστ), Δέδας 7, Μαργαρίτης 8, Όντουμ, Βον 6, Μπρέμερ 2, Σαλούστρος 6.

Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 14, Φελντίν 9, Αμπάς, Λαγκάνα, Τζόουνς 16 (9 ριμπ.), Σερμαντίνι 6 (6 ριμπ.), Χόλις 6 (7 ριμπ.), Μπούβα 7, Τζεντίλε 5, Ουίλιαμς 14. *Πηγή: sport-fm.gr*