Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

Απόδραση από το… καμίνι για τη Γαλατά!!

Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης τον Ερυθρό Αστέρα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Γαλατασαράι επιβλήθηκε με 74-65 μέσα στην «Κόμπανκ Αρένα».

Απόδραση από το… καμίνι για τη Γαλατά!
Τη δεύτερή της νίκη, σε τρεις αγωνιστικές στο TOP 16 της Ευρωλίγκας, πήρε η Γαλατασαράι, η οποία επικράτησε με 74-65 του Ερυθρού Αστέρα, στο… καμίνι της «Κόμπανκ Αρένα».

Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους ήταν ο Μίτσοβ με 12 πόντους, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι Πότσιους και Αρόγιο. Από τους «ερυθρόλευκους» κορυφαίος ήταν ο Μαριάνοβιτς με 18 πόντους.

Από νωρίς στην αναμέτρηση η Γαλατά ήθελε να επιβάλλει το ρυθμό της και αυτό κατάφερε, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (19-21). Όμως, στο δεύτερο ήρθε η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος με την ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ, πήγε εκείνος προηγούμενος στα αποδυτήρια (35-33).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει με το υπέρ τους 51-47. Πλέον, οι φιλοξενούμενοι είχαν το νερό στο… αυλάκι και με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ το τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη με το τελικό 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-33, 47-51, 65-74*Πηγή: sport-fm.gr*