Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

Της «έκλεισε» το σπίτι!!

Απίστευτα πράματα στο «iPro Stadium»! Η Ντέρμπι πήρε από νωρίς το προβάδισμα, όμως η Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά και με ανατροπή να φύγει με το διπλό από έδρα της αντιπάλου της (2-1)!
Η αλήθεια είναι πως τίποτα δεν προμήνυε τέτοια εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι της Ντέρμπι προηγήθηκαν 1-0 χάρη στο αυτογκόλ του Λάνσμπερι στο 16’ και έδειχναν να κρατούν σφικτά το θετικό αποτέλεσμα.
Η Νότιγχαμ, όμως, δεν τα παράτησε και η επιμονή της στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα την δικαίωσε και με το παραπάνω. Στο 75’ ο Ασομπαλόγκα έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Όσμπορν έγραψε το 2-1, χαρίζοντας το υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του, το πρώτο μετά από οκτώ αγώνες.
Για την Ντέρμπι αυτή ήταν η πρώτη της εντός έδρας ήττα μετά από έξι παιχνίδια (η οποία ενδέχεται να της κοστίσει την πρώτη θέση  της Τσάμπιονσιπ), ενώ για τη Νότιγχαμ το πρώτο διπλό μέσα στο «iPro Stadium» έπειτα από τέσσερα χρόνια!