Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015

Τρομερή ανατροπή από την Κούτσα!!

Την πρώτη της νίκη στο TOP 16 της Ευρωλίγκας πέτυχε η Λαμποράλ Κούτσα, η οποία με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 81-74 της Νίζνι Νόβγκοροντ.

Τρομερή ανατροπή από την Κούτσα!

Κορυφαίοι για τους Βάσκους ήταν οι Τζέιμς και Σενγκέλια με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τέιλορ Ρότσεστι με 24 πόντους.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τη Νίζνι όμως να ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο και το μικρό προβάδισμα (31-35). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Κούτσα να ισορροπεί την κατάσταση και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-52.

Περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +5 (65-70), όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Ναβάρο, η οποία με ένα επιμέρους σκορ 16-4, έφτασε στο τελικό 81-74!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 31-35, 52-52, 81-74.

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 7 (1), Τζέιμς 14 (2), Άιβερσον 10, Κοσέρ 8, Σενγκέλια 12, Μ. Ντιόπ, Ι. Ντιόπ, Τίλι 2, Μπέγκιτς 11, Σαν Εμετέριο 8, Χάνσμπρο, Μπερτάνς 9 (2).

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Παραχούσκι 12, Ίβλεφ, Αντόνοφ 8 (2), Πατσάτσια, Κβοστόφ 3 (1), Κίνσεϊ 7 (1), Ρότσεστι 24 (6), Σαβέλιεφ 2, Κριβόσεεφ 4, Τόμπκινς 14 (2), Γκολοβίν. *Πηγή: sport-fm.gr*