Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2015

Απόδραση του ΠΑΟΚ!!

Μεγάλο «διπλό» (3-2) του ΠΑΟΚ στου Ρέντη που έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού. Τραγικές καταστάσεις στο τέλος με κάδο και μπουκάλια να εκσφενδονίζονται και να χτυπούν Γκόμεζ, Καρασαββίδη!

Απόδραση του ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ έτσι έφτασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας με 41 πόντους, έχοντας και οι δύο 47-17 σετ (!) και η «μάχη» για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια «φούντωσε» για τα καλά.

Το απίστευτο της ιστορίας είναι πως καμία ομάδα δεν έχει πλεονέκτημα έναντι της άλλης αφού στα μεταξύ τους ματς υπάρχει απόλυτη ισορροπία.

Οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη με 3-2 και στους πόντους επίσης δεν υπερτερεί κανείς, αφού στην Πυλαία ήταν 106-106 και στου Ρέντη 122-122!

Αν η ισοβαθμία παραμείνει σε πόντους και σετ μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας η πρώτη θέση του πρωταθλήματος θα κριθεί σε μπαράζ!

Χτύπησαν Γκόμεζ, Καρασαββίδης
Τραγικές καταστάσεις στο φινάλε με κάδο σκουπιδιών να εκσφενδονίζεται στον διαιτητή Γεωργουλέα και μπουκάλια στους παίκτες του ΠΑΟΚ. Κάποια από αυτά βρήκαν τους Γκόμεζ και Καρασαββίδη στα χέρια και στην πλάτη. Με την βοήθεια των συμπαικτών τους και κάποιων αθλητών του Ολυμπιακού οι αθλητές μεταφέρθηκαν στον πάγκο να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
Οι αθλητές εξετάζονται από τους ιατρούς με τον Γκόμεζ να έχει πρησμένο χέρι…

Σούπερ Γκόμεζ, «συγκινητικός» Κοκκινάκης

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ερνάντο Γκόμεζ που σημείωσε 38 πόντους με 60% επίθεση, τρεις άσσους και τρία μπλοκ.
Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε κορυφαίο τον Μενέλαο Κοκκινάκη που με την απόδοση του… εξέθεσε τον προπονητή του Δημήτρη Καζάζη, ο οποίος τον άφησε εκτός στα δύο πρώτα σετ.
Ο διεθνής ακραίος έπαιξε βασικός από το 3ο σετ και πρόλαβε να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» με 17 πόντους με τρομερό ποσοστό ευστοχίας (73%).
O Κοκκινάκης ήταν ο βασικός λόγους που ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το 0-2 και ισοφάρισε σε 2-2, ενώ και στο 5ο σετ πήρε πολύ δύσκολους πόντους και παραλίγο να πάρει μόνος του του ματς για τον Ολυμπιακό.

Η εικόνα του ματς
1ο σετ: Ο ΠΑΟΚ έλεγχε πλήρως το σετ, έχοντας εντυπωσιακό ποσοστό (71%) στην επίθεση με μόλις ένα λάθος (!) και τον Γκόμεζ «άκοπο» με 8 πόντους. Ο Βενεζουελάνος ήταν και αυτός που έκανε το 22-25 για να προηγηθεί 1-0 ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» είχε από την αρχή το προβάδισμα (1-5, 4-8, 12-16) που ήταν σταθερό και κυμαινόταν από μεταξύ 3-5 πόντων με τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάζουν δύο φορές στους δύο πόντους στο 10-12 με άσσο του Κλαρκ και στο 20-22 με άουτ επίθεση του Γκόμεζ.

2ο σετ: Συναρπαστική εξέλιξη είχε το 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος στην μεγαλύτερη του διάρκεια και να έχει το προβάδισμα από την αρχή (5-2) με το μπλοκ του Κοίστρα, ενώ στην συνέχεια έφτασε στο +5 (12-7) μετά από επίθεση άουτ του Γκόμεζ. Μετά το 19-15, ο «δικέφαλος» του Βορρά αντέδρασε και μείωσε σε 19-18 με άσσο του Παντακίδη και μπλοκ του Λούκας. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε ξανά προβάδισμα τριών πόντων (22-19) με την αλλαγή του Καζάζη τον Τακουρίδη (στη θέση του Κοίστρα) να σταματάει με μπλοκ τον Χιμένες. Ο Κουβανός όμως στην επόμενη φάση πέρασε έναν πολύ δύσκολο πόντο και το πανηγύρισε έξαλλα, χτυπώντας το κεφάλι του στον στύλο που κρατάει το φιλέ, δεχόμενος και την κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Ο Χιμένες άκουσε τα εξ αμάξης από τους οπαδούς του Ολυμπιακού….. Στην συνέχεια του ματς ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος σε σετ μπολ (24-22), αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε την μεγάλη ανατροπή με τα σερβίς του Κουρνέτα. Αρχικά ισοφάρισε με τους Γκόμεζ, Παντακίδη και στην συνέχεια με τον Βενεζουελάνο και τον Σαφράνοβιτς έφτασε στην ολική ανατροπή (24-26), κατακτώντας το 2ο σετ.

Διακοπή 30 λεπτών!
Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΟΚ μετά την ανατροπή και την κατάκτηση του 2ου σετ (από 24-22 σε 24-26), προκάλεσαν την αντίδραση των οπαδών του Ολυμπιακού και στην προσπάθεια τους να αλλάξουν πάγκους για το 3ο σετ τους πέταξαν σωρεία αντικειμένων, μπουκαλιών, λούζοντας τους….
Το αποτέλεσμα ήταν η διακοπή της κανονικής ροής του αγώνα για περίπου 30 λεπτά. Ο α’ διαιτητής κ. Γεωργουλέας ζήτησε να αδειάσει ένα μέρος της κερκίδας των οργανωμένων οπαδών του Ολυμπιακού που βρίσκεται κοντά στον πάγκο του ΠΑΟΚ, προειδοποιώντας ότι αν επαναληφθεί θα ζητήσει την εκκένωση του γηπέδου.
Το ματς ξεκίνησε από το 1-1, λόγω κόκκινων καρτών που δέχθηκαν ο Χιμένες του ΠΑΟΚ και ο μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκος Μαντούβαλος.

3ο σετ: Τρομερή εξέλιξη είχε και αυτό το σετ με τον Ολυμπιακό να ελέγχει και πάλι το ματς, αλλά τον ΠΑΟΚ να μην τα παρατάει. Ο Δημήτρης Καζάζης ξεκίνησε τον Μενέλαο Κοκκινάκη αντί του Κώστα Χριστοφιδέλη και κράτησε τον Τακουρίδη αντί του Κοίστρα στο βασικό σχήμα. Οι γηπεδούχοι με δύο μπλοκ του Τακουρίδη προηγήθηκαν 14-10 και 15-12, ενώ στην συνέχεια με τον Κλάρκ έφτασαν στο 17-13. Η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα ασφαλείας με τον Γιούρισιτς να κάνει το 24-20 και τον Ολυμπιακό να έχει τέσσερις ευκαιρίες να τελειώσει το σετ.
Όμως ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακή ανατροπή ισοφάρισε 24-24 με τρία συνεχόμενα μπλοκ από τον Γκόμεζ και τον Λούκας (2). Οι «ερυθρόλευκοι»… έβλεπαν μία επανάληψη του 2ου σετ, αλλά αυτή την φορά διαχειρίστηκαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν το σετ με 26-24, χάρις δύο μπλοκ άουτ από τους Κοκκινάκη και Ντιάτσκοφ.

4ο σετ: Ο Ολυμπιακός ήξερε ότι είχε πλέον την ευκαιρία του μετά την μείωση σε 1-2 και από την άλλη ο ΠΑΟΚ την δική του να φύγει με το τρίποντο από του Ρέντη. Όμως η ροή του αγώνα και η ψυχολογία ήταν με τον Ολυμπιακό, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοκκινάκη κατάφερε να πάρει από τα μέσα του σετ διαφορά ασφαλείας πέντε πόντων (18-13). Όλα ξεκίνησαν με σερί 4-0 του Ολυμπιακού (από 11-11 σε 15-11) με τον Τακουρίδη στο σερβίς και τον Κοκκινάκη να νικάει δύο φορές το μπλοκ του «δικεφάλου». Οι «ερυθρόλευκοι» με καλή υποδοχή και άμυνα και μυαλό στην επίθεση διατήρησαν με σχετική ευκολία την διαφορά (20-15, 21-16, 22-17). Προύσαλης και Λούκας δέχθηκαν από μία κόκκινη και το σκορ έγινε 23-18 με τον Ολυμπιακό να «καθαρίζει» το σετ με 25-20 με άουτ σερβίς του Κουρνέτα για το 2-2.

5ο σετ: Όλα κρίθηκαν σε ένα… ατέλειωτο ται μπρέικ που κρίθηκε μετά από 11 σετ μπολ- ματς μπολ. Ο Ολυμπιακός έχασε 7 σετ μπολ (14-13, 15-14, 16-15, 19-18, 20-19, 21-20, 22-21) και ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε 6 σετ μπολ- ματς μπολ για να πάρει το ματς (16-17, 17-18, 22-23, 23-24, 24-25, 25-26). Ο Αμερικανός διαγώνιος Κάρσον Κλάρκ έστειλε την μπάλα στο φιλέ για το 25-26 και ο Γκόμεζ με μπλοκ πάνω στον Ντιάτσκοφ τελείωσε το ματς για το 25-27.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Δεληκωστίδης