Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2015

Kανείς δεν θέλει αυτό το πρωτάθλημα;

Γκέλα για Παρί, γκέλα για Μαρσέιγ… η Λιόν θα την γλίτωνε; Η ομάδα του Φουρνιέ δεν έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Λοριάν (1-1) και έχασε την ευκαιρία να ανοίξει την διαφορά της στην κορυφή.

Την ευκαιρία να χαρεί με τις γκέλες των άλλων (Παρί και Μαρσέιγ), αυξάνοντας παράλληλα την διαφορά της στην κορυφή έχασε η Λιόν στο «Μουστουάρ». Η ομάδα του Φουρνιέ δεν μπόρεσε να λυγίσει την Λοριάν και το τελικό 1-1 κράτησε ίδιες τις ισορροπίες στην πρώτη τριάδα της Ligue 1, έπειτα από 25 αγωνιστικές.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό από τα πρώτα του λεπτά. Οι γηπεδούχοι πατούσαν ελαφρώς καλύτερα και άνοιξαν το σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Αγιού (50΄). Το «σοκ» ξύπνησε τους «λιονέ» και το γήπεδο έγειρε. Η απάντηση παρότι άργησε… ήρθε με το κοντινό πλασέ του Ζιέ στο 77ο λεπτό και το ματς πήρε φωτιά. Η Λιόν πάλεψε μέχρι τέλους για την ανατροπή, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν τα κατάφερε και έμεινε στον βαθμό.

Νωρίτερα, η Γκινγκάμπ έφυγε με τη νίκη, 2-0, από την έδρα της Μετς, που παραμένει στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.