Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015

«Καθάρισε» από νωρίς η Ζαλγκίρις!!

Χωρίς να αντιμετωπίσει αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα, η Ζαλγκίρις Κάουνας επιβλήθηκε της Γαλατασαράι με 72-59 για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου των "16" της Ευρωλίγκας.

«Καθάρισε» από νωρίς η Ζαλγκίρις
Τη νίκη που την κρατάει "ζωντανή" στο παιχνίδι της πρόκρισης σημείωσε η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Γαλατασαράι με 72-59, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου των "16" της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν προβάδισμα με 17 πόντους (20-3) και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-24) σε υψηλά επίπεδα. Το μόνο που κατάφερε η Γαλατασαράι ήταν να μειώσει στους 9 (62-53), αλλά οι Λιθουανοί, παίζοντας σκληρή άμυνα στο τέλος, δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη.

Με τη νίκη αυτή η Ζαλγκίρις Κάουνας έφτασε την τρίτη της νίκη σε οκτώ αγώνες και έμεινε "ζωντανή" στο κυνήγι της πρόκρισης, ενώ η Γαλατασαράι με ρεκόρ 2-6 δείχνει να "αποχαιρετάει" σιγά-σιγά τα όνειρα για συμμετοχή της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ήταν ο Γιανκούνας με 12 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ουλανόβας και Τσέρι με 11 και 10 αντίστοιχα, ενώ από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Γκιουλέρ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους, και οι Κάρτερ, Γκονλούμ με 13.

«Φουριόζοι» μπήκαν στον αγώνα οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν στο 6’, με 13-1 με τον Γιανκούνας να σημειώνει γρήγορα έξι πόντους. Ο Γκονλούμ σημείωσε το πρώτο καλάθι των Τούρκων στο ματς (13-3), αλλά η Ζαλγκίρις συνέχισε να "πυροβολεί κατά ριπάς" και ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στο +17 (20-3). Ο Νικόλοφ και ο Γκιουλέρ έκαναν ένα σερί 5-0 (23-8) για τη Γαλατασαράι, αλλά οι Λιθουανοί ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (23-8) με το τρίποντο του Λεκαβίτσιους. Χαρακτηριστικά, η Ζαλγκίρις Κάουνας σούταρε με ποσοστό ευστοχίας 71% (10-14) εντός πεδιάς, ενώ Γαλατασαράι με μόλις 14% (2-14).

Οι παίκτες του Γκιντάρας Κραπίκας δεν έμειναν στο εντυπωσιακό ξεκίνημα και διεύρυναν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο +19 (30-11). Τότε αντέδρασαν οι Τούρκοι και με ένα σερί 7-0 μείωσαν στους 12 πόντους (30-18). Ο Γκιουλέρ με τρίποντο (32-21) έφτασε στους 12 πόντους, αλλά οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα σερί 6-0 (38-21), ενώ με λέι απ ο Γιαβτόκας "έκλεισε" το ημίχρονο, με τη Ζαλγκίρις Κάουνας να προηγείται με 18 πόντους (42-24).

Η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε στην υψηλότερη τιμή της στο 23’, καθώς μετά το λέι απ του Γιανκούνας οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20 πόντους (46-26). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι παίκτες του Αργκίν Αταμάν "ξύπνησαν από το λήθαργό" τους. Με έξι συνεχόμενους πόντους, η Γαλατασαράι μείωσε αρχικά στο -14 (46-32) και λίγο μετά ο Κάρτερ και ο Γκονλούμ έφεραν τις δύο ομάδες σε απόσταση 10 πόντων (51-41), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το κάρφωμα του Γκονλούμ (54-43).

Με τον Άντερσον και τον Λεκαβίτσιους (60-45), οι γηπεδούχοι έδειξαν να "καθαρίζουν" το ματς για τους Λιθουανούς, όμως οι Τούρκοι απάντησαν με ένα επιμέρους 8-2 και κατέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά από το πρώτο δεκάλεπτο σε μονοψήφιο αριθμό (62-53). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι "έσφιξαν" στην άμυνα και δεν δέχτηκαν κανένα καλάθι για τα επόμενα τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξανανοίξει στους 16 πόντους (71-55) και τη Ζαλγκίρις Κάουνας να παίρνει τη νίκη με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 19-16, 54-43, 72-59

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κραπίκας): Τσέρι 10, Λεκαβίτσιους 7, Βένε 5, Σονγκάιλα 8, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 12, Γιαβτόκας 4, Μιλάκνις 6, Άντερσον 9, Ουλανόβας 11

Γαλατασαράι (Αταμάν): Κάρτερ 13, Γιανγκ 1, Μίτσοφ 6, Έρτσεγκ 6, Γκονλούμ 13, Πότσιους, Νικόλοφ 2, Μάριτς, Γκιουλέρ 16, Αρσλάν, Αράρ 2 *Πηγή: sport-fm.gr*