Σάββατο 21 Μαρτίου 2015

Ε-ε έρχεται!!

Όσοι νόμιζαν ότι είχε ξοφλήσει έκαναν λάθος. Η Ντόρτμουντ, άφησε πίσω το στραπάτσο απ’ την Γιουβέντους, πέρασε… αέρα από το Αννόβερο (3-2) και δείχνει αποφασισμένη να «κλέψει» ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ε-ε έρχεται!
Όλα για όλα τα παίζουν στην Ντόρτμουντ , προκειμένου να εξασφαλίσουν μία από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Οι Βεστφαλοί, ξεπέρασαν εύκολα τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό απ’ την Γιουβέντους, σαρώνοντας το Αννόβερο εκτός έδρας με σκορ 3-2. Το σκορ στην «ΗDI Arena», που είχε περισσότερους από 8.000 οπαδούς των φιλοξενούμενων, άνοιξε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 19ο λεπτό με ωραίο σουτ έπειτα από ασίστ του Ρόις. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Στίντλ στο 31’, όμως η αποβολή του Μπιτενκούρ (55’) τους χάλασε τα σχέδια. Ο Καγκάβα δύο λεπτά αργότερα (57’) έβαλε μπροστά στο σκορ την Ντόρτμουντ και ο Ομπαμεγιάνγκ στο 61ο λεπτό «κλείδωσε» τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Στίντλ, μειώνοντας για το Αννόβερο στο 82'.

Στο κόλπο της Ευρώπης έχασε στο τσακ την ευκαιρία να παραμείνει για τα καλά η Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης έφτασε μια ανάσα από το τρίποντο στην Κολωνία, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο φινάλε με πέναλτι σώζοντας τον βαθμό (1-1).

«Χρυσή» νίκη για την Στουτγκάρδη. Οι Σουηβοί παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Άιντραχτ, γύρισαν το ματς στο «σπίτι» τους και έμειναν ζωντανοί στην μάχη της παραμονής (3-1). Βήμα σωτηρίας και για την Φράιμπουργκ, που «λύγισε» 2-0 την Άουγκσμπουργκ.