Παρασκευή 12 Ιουνίου 2015

Νέο 'break' και τελικός για Ρέτζιο Εμίλια!

Η Ρέτζιο Εμίλια θα είναι η αντίπαλος της Σάσαρι στον τελικό της φετινής ιταλικής Lega Basket, μετά τη νίκη με 70-63 επί της Βενέτσια στον έβδομο ημιτελικό της σειράς.

Νέο 'break' και τελικός για Ρέτζιο Εμίλια
Η Ρέτζιο Εμίλια νίκησε με 70-63 τη Βενέτσια στη Βενετία, στον έβδομο μεταξύ τους ημιτελικό της Lega Baskετ και με 4-3 νίκες στη σειρά και προκρίθηκε στον τελικό του «σπαγγέτι σιρκουί» με δεύτερο "break", όπου θα αντιμετωπίσει τη Σάσαρι με φόντο την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος, σε ένα ζευγάρι έκπληξη για τους περισσότερους φίλους της διοργάνωσης.

Οι Καλαβρέζοι έχαναν με πέντε πόντους στο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη με 19-12 και 22-17 επιμέρους σκορ αντίστοιχα σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, «γύρισαν» την κατάσταση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τσιντσιαρίνι με 18 και Λαβρίνοβιτς με 15 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πέριτς με 15 πόντους. *Πηγή: sport-fm.gr*