Τετάρτη 9 Μαρτίου 2016

Τους «σκότωσε» ο Λίλαρντ!!

Τους «σκότωσε» ο Λίλαρντ

«Καυτός» ήταν και πάλι ο Νταμιάν Λίλαρντ και οδήγησε τους Μπλέιζερς σε νίκη με 116-109 (στην παράταση) επί των Γουίζαρντς. Πήραν φόρα οι Λέικερς, άνετα οι Σπερς. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Με τέτοιον Λίλαρντ, πώς να χάσουν;

Οι Μπλέιζερς τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Γουίζαρντς στο Πόρτλαντ και χρειάστηκαν την παράταση ώστε να κάμψουν την αντίσταση τους (116-109). Εκεί «μίλησε» το μεγάλο αστέρι των γηπεδούχων που με τους εννιά από τους δώδεκα συνολικά πόντους της ομάδας του (που έφθασε σε επιμέρους σκορ 12-5), την οδήγησε στη νίκη πετυχαίνοντας μαζί με την κανονική διάρκεια 41. Πολυφωνία είχαν στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι.

Με φόρα από την επικράτηση επί των πρωταθλητών, Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, οι Λέικερς έφθασαν σε δεύτερη σερί νίκη, ξεπερνώντας αυτήν τη φορά το εμπόδιο των Ορλάντο Μάτζικ (108-97) στο Λος Άντζελες. Ο Ράσελ σημείωσε 27 πόντους, 24 ο Κλάρκσον και 23 ο Ραντλ.

Με τον ΝτεΡόζαν να ηγείται της προσπάθειας (25π.) και τον Λόουρι άξιο συμπαραστάτη (23π.), οι Τορόντο Ράπτορς πήραν έστω και με δυσκολία τη νίκη (104-99) κόντρα στους Νετς που είχαν και πάλι σε καλή βραδιά τον Λόπεζ που σταμάτησε στους 35 πόντους.

Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο των Τίμπεργουλβς για τους Σπερς που έφθασαν σε επικράτηση 116-91, όντας επιβλητικοί στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Κορυφαίος ο Άλντριτζ με 29 πόντους.

Η καλή εμφάνιση του Καρμέλο Άντονι που είχε 30 πόντους, δεν έφθασε στους Νικς που υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Νάγκετς στο Ντένβερ (110-94). Πολύ καλός ο Φαρίντ που εκτός από 24 πόντους, είχε και 10 ριμπάουντ. Είκοσι και 9 ριμπάουντ είχε ο Τζόκιτς.

Απέδρασαν οι Χοκς από τη Γιούτα οι Τζαζ, με το υπέρ τους 91-84. Ο Τιγκ με 24 πόντους και έξι ασίστ ξεχώρισε για τους νικητές.