Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2011

Διπλό» του Άρη στην Ολλανδία (51-58)

Ο Άρης έσπασε τα καλάθια με τα σουτ του, αλλά η Γκρόνινγκεν... γκρέμισε το κλειστό με τα «τούβλα» της, βοηθώντας τον να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο EuroCup (51-58).
Ο... "μονόφθαλμος" ήταν ο Άρης!
Η ολλανδική ομάδα προσφερόταν για το 2-1 στον γ' όμιλο κι η αποστολή στο Martiniplaza εξετελέσθη, αλλά ο Βαγγέλης Αλεξανδρής κι οι παίκτες του έχουν να ευχαριστούν και τους αντιπάλους τους, που τους βοήθησαν με τα τραγικά ποσοστά τους. Υπερβολικά άστοχοι ήταν κι οι «κίτρινοι», αλλά μπροστά στη νέα νίκη τα σουτ στο σίδερο δεν φαίνονται πολλά.
Μέχρι το ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 7/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/7 τρίποντα κι ο Άρης 10/23 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 2/4 βολές. Η διαφορά ήταν πως οι μεν συνέχισαν να ρίχνουν με «άσφαιρα» και στην τρίτη περίοδο, ενώ οι δε όχι. Ο Σαμ Μάλντροου ήταν ο μόνος που ξεχώρισε εξ αρχής κι οι Μαυραειδής, Μπόγρης και Βεργίνης πήραν τη σκυτάλη στο 27' για να «τρέξουν» μέχρι το 29' 'ένα 0-9 σερί και το σκορ να γίνει 29-36.
Όλως παραδόξως η Γκρόνινγκεν απάντησε στην τέταρτη περίοδο με 11-0 σερί, μειώνοντας σε 47-50 στο 36', αλλά ο Άρης είχε τη λύση. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης έβαλε τέλος στη νέα αστοχία και με τρίποντο (47-53) «έκοψε» την όρεξη για ανατροπή. Με 1'44'' να απομένουν για τη λήξη ο Μάλντροου κάρφωσε για το 49-55, η ολλανδική ομάδα μείωσεε κ νέου στα -49'' (51-55), αλλά δεν βρήκε ξανά το δρόμο προς το καλάθι, για να έρθει ο Ρόναλντ Ντέιβις και γράψει με 3/4 βολές το τελικό σκορ.