Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2011

Νίκησε τη Νανσί δια χειρός Σπανούλη!!

Είπαμε, ακόμα ψάχνεται ο Ολυμπιακός, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Τη Νανσί θα την κέρδιζε, όπως κι έγινε. Το 91-78 το υπέγραψε πάλι ο Σπανούλης, τέσσερις μέρες πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.
Ε, όχι να χάσει κι από τη Νανσούλα!
Ο Βασίλης Σπανούλης πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έδειξε... ζεστός με τους 26 πόντους του, με πολύ καλή εμφάνιση από τον 29χρονο γκαρντ. Ο Μιχάλης Πελεκάνος και ο Γλυνιαδάκης έδωσαν πολύτιμες λύσεις, ο Λάζος ήταν άριστος στο πρώτο 10λεπτο, βάλτε και την κακή εμφάνιση του Μπατούμ (9π.), οπότε δικαιότατα ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο! Οι ερυθρόλευκοι πήραν τη 2η νίκη, αλλά η επικράτηση της Μπιλμπάο στη Βιτόρια έμπλεξε κάπως το πράγμα, παρότι η διαφορά είναι σημαντική.
Με έναν Λάζαρο Παπαδόπουλο από τα παλιά (6π., 4 ριμπ., αλλά και 5 ασίστ!) και τον Σπανούλη να εκτελεί (9 πόντους) ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 8 πόντων (30-22) στην πρώτη περίοδο. Το καλό νέο ήταν και οτι ο πολύς Μπατούμ σκόραρε μόνο από τη γραμμή των βολών (καλή άμυνα από Παπανικολάου, Πελεκάνο), το κακό ήταν τα 2 φάουλ του Άντιτς, ο οποίος είχε ξεκινήσει καλά.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στο 2ο δεκάλεπτο, συντηρώντας μια διψήφια διαφορά πόντων (38-26 στο 16`), αλλά δεν διατήρησε όμως αυτή τη διαφορά που είχε "χτίσει" και έδωσε την ευκαιρία στην Νανσί να μειώσει και να μείνει πολύ κοντά στο σκορ (40-36). Οι παίκτες του Ίβκοβιτς "πλήρωσαν" επιθετικά το γεγονός ότι σταμάτησαν να περνάνε την μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο Μπατούμ παρέμενε στους 3π. μόνο με βολές, χάρη στην καλή άμυνα των Πειραιωτών.
Το πρόβλημα πάντως ήρθε από τον... φωτισμό, καθώς στο ημίχρονο έγινε "μπλακ-άουτ", αλλά γρήγορα η βλάβη αποκαταστάθηκε! Οι Γάλλοι δεν κατέθεταν τα όπλα (48-44 στα μισά του 10λεπτου) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη αλλά και το άγχος του Ολυμπιακού, που είχε να αντιμετωπίσει και τα 3 φάουλ του Παπαδόπουλου.
Ο V-Span πήρε το όπλο του και με δυο δικά του τρίποντα του έφτασε τους 20π., με τον Ολυμπιακό να συντηρεί μια διαφορά 6-7 πόντων που έφτασε και το +9 (59-50). Ο Μπατούμ με τα χίλια ζόρια είχε φτάσει τους 9π. με κακά ποσοστά, οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν πολύ κακή άμυνα, οπότε το δεκάλεπτο έκλεισε απόλυτα φυσιολογικά στο +15 (67-52).
Ο Ολυμπιακός συντηρούσε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με καλή δουλειά στην περιφέρεια αλλά και στη ρακέτα με τον Γλυνιαδάκη, όμως άλλο ένα μικρό "μπλακ άουτ" έφερε τους Γάλλους στο -8 (73-65) στα 4` πριν από το τέλος. Το τρίποντο του Σπανούλη στα 2`12`` έκανε το 82-67 κι ουσιαστικά έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή με το 91-78 να είναι το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 30-22, 40-36, 67-52, 91-78.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 3, Λούκας 5(1), Άντιτς 7(1), Σπανούλης 26(4), Πελεκάνος 11(3), Παπαδόπουλος 6, Γκετσεβίτσιους 7(1), Γλυνιαδάκης 10, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 7(1), Κατσίβελης.
Νανσί (Μονσού): Ακινμπάλα 5, Γκραντ, Μπαντιάνε 2, Σουλέρ 15, Σιλά 2, Λίνεχαν 17(4), Σάμνικ 6, Πίντα, Αμαγκού 2, Μέρμαν 20(2).