Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2012

Χαλαρά και ωραία…!!

Χαλαρά και ωραία…
Δεν περίμενε κανένας πως θα μπορούσε να κοντράρει την καλή Μπαρτσελόνα η Οσασούνα. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 4-0 της ομάδας της Παμπλόνα στο «Καμπ Νου», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Copa Del Rey και ετοιμάζονται από τώρα για τις πιθανές αναμετρήσεις με τη Ρεάλ στα προημιτελικά της διοργάνωσης, αφού θεωρείται απίθανο να «ανατραπεί» αυτό το σκορ στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στο «Ρέινο ντε Ναβάρα». Αντίθετα, οι «μαυροκόκκινοι» θα προσπαθήσουν για μια καλή εμφάνιση, έχοντας ως βασικό στόχο να εξασφαλίσουν την παραμονή στην Primera Division.
Από την αρχή της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πιο δυνατά και άρχισαν να πιέζουν την αντίπαλη εστία, έχοντας ως βασικό πρωταγωνιστή τον Φάμπρεγας, που σημείωσε τα δυο πρώτα γκολ των Καταλανών στο 14΄ και στο 18’, μετά από υπέροχες προσπάθειες των συμπαικτών του μέσα στην περιοχή. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Πέπε Γκουαρντιόλα έχασαν και άλλες ευκαιρίες για να σημειώσουν περισσότερα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Μέσι έδωσε περισσότερο «αέρα», με τους «μπλαουγκράνα» να χάνουν πολύ περισσότερες και κλασικότερες ευκαιρίες για να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Αργεντινός διεθνής μεσοεπιθετικός με καρφωτή κεφαλιά στο 73’ έκανε τελικά το 3-0, με τον ίδιο με ωραία προσπάθεια να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 92’.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνι Άλβες, Μαστσεράνο, Πικέ, Πουγιόλ, Μπουσκέτς, Τσάβι, Τιάγκο, Φάμπρεγκας (87' Κεϊτά), Κουένκα (79' Σάντσες), Πέδρο (59' Μέσι)

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ριέσγκο, Νταμιά, Σέρχιο, Λόλο, Ραϊιταλα, Τίμορ, Νεκουνάμ, Ανουνθιάτα (89' Μπαλντέ), Σεχούδο (68' Λαμά), Ρομπέρτο Τόρες (71' Πουνιάλ), Λέκιτς