Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

Την γλέντησε (και) ο Ντι Βάιο!!

Την γλέντησε (και) ο Ντι Βάιο!
Συνεχίστηκε σε ακόμη ένα ματς η κατρακύλα της Ίντερ που γνώρισε άλλη μία ντροπιαστική ήττα, αυτήν τη φορά από την Μπολόνια. Δεν πίστευαν στα μάτια τους οι θεατές στο «Μεάτσα» όταν πριν καν φύγει το ημίχρονο ο Μάρκο Ντι Βάιο είχε στείλει ήδη δύο φορές την μπάλα στο πλεχτό, ενώ στο 85’ ο Ακουαφρέσκα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 σε βάρος των «νερατζούρι». Άγριο κράξιμο σε παίκτες και Ρανιέρι.

Την προηγούμενη αγωνιστική ήταν η σειρά της ουραγού Νοβάρα να «αλώσει» την έδρα της Ίντερ και μια εβδομάδα πριν είχε έρθει ο διασυρμός από τη Ρόμα. Αυτή, μάλιστα, ήταν η 5η ήττα στα τελευταία έξι ματς, ενώ η πρώτη φορά από το 1998 που η ομάδα του Πιόλι φεύγει νικήτρια από το Μιλάνο! Η τυχερή της 24ης αγωνιστικής ήταν η Μπολόνια, που είχε τον αγέραστο Μάρκο Ντι Βάιο σε μεγάλα κέφια να κάνει σμπαράλια την αστεία άμυνά της.

Ο 36χρονος στράικερ χτύπησε δις (37’, 38’) και έριξε νοκ-άουτ την άλλοτε κραταιά Ίντερ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Όταν πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Ακουαφρέσκα σημείωσε και αυτός γκολ, ο κόσμος ξέσπασε σε αποδοκιμασίες και πίσω από τον πάγκο του Ρανιέρι στήθηκαν λαϊκά δικαστήρια για το νέο εξευτελισμό της Ίντερ.

Καθάρισαν τα αστέρια

Με τέτοιον Καβάνι η Νάπολι μπορεί να ελπίζει πως θα ξαναμπεί στο δρόμο των επιτυχιών και τροχιά εξόδου στο Champions League. Ο Ουρουγουανός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη με σκορ 3-0 των «παρτενοπέι» στην έδρα της Φιορεντίνα, πετυχαίνοντας δύο γκολ (3’, 55’), ενώ το άλλο μεγάλο αστέρι της ομάδας, ο Λαβέτσι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με αυτό το τρίποντο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 37 βαθμούς, ξεπέρασαν την παραπαίουσα Ίντερ και βρέθηκαν στην 5η θέση μετά από 24 αγωνιστικές. Αντίθετα, η Φιορεντίνα έμεινε στους 28.