Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

Ότι έπρεπε για προπόνηση…!!

Ότι έπρεπε για προπόνηση…
Δε θα μπορούσε να βρει τον ιδανικότερο αντίπαλο ο Ηρακλής για να πάρει μια τόσο άνετη νίκη. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 σετ της ΕΑΠ στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των ανδρών και ξέφυγαν προσωρινά στην κορυφή με δέκα βαθμούς από τον δεύτερο Ολυμπιακό, που έχει ένα αγώνα λιγότερο. Αντίθετα, οι Πατρινοί παρέμειναν στην προτελευταία θέση και εξακολουθούν να αγωνιούν για τη συμμετοχή τους ή όχι στα πλέι άουτ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ηρακλής με άσο του Πελεκούδα ξέφυγε 9-6, αλλά η μαχητική ΕΑΠ γρήγορα μείωσε σε 9-8, για να ισοφαρίσει 14-14 και να είναι μέσα στο σετ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί 6-0 που διαμόρφωσε το σκορ σε 21-15 και κάπου εκεί κρίθηκε το σετ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «φουριόζοι» στο δεύτερο σετ, προηγήθηκαν με το καλημέρα 1-4 και κατάφεραν να διατηρούν αυτό το σημαντικό προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16). Ο Ηρακλής πλησίασε 16-18 και, παρά τη νέα διαφορά που απέκτησε η ΕΑΠ (17-20), μείωσε με τον Πελεκούδα στον πόντο (20-21) και ισοφάρισε 22-22 με μπλοκ. Μετά το τάιμ άουτ του Χριστόπουλου, ακολούθησε άουτ του Ασπιώτη (23-22) και κόντρα επίθεση του Ντεσπέιν για το 24-22, ενώ η ΕΑΠ μείωσε σε 24-23 και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά τελικά με νέο λάθος στην επίθεση το σετ πήγε στον Ηρακλή.

Στο τρίτο σετ οι κυανόλευκοι δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα και έφτασαν με σχετική άνεση στο τελικό 3-0.

«Θεωρώ σημαντικό το ότι κάνουμε καλές προπονήσεις και δουλεύουμε σωστά. Χρειάζεται να έχουμε περισσότερη συγκέντρωση και, όταν θα έρθει η κατάλληλη ώρα, θα είμαστε αυτοί που πρέπει. Η πρώτη θέση δεν σημαίνει πολλά. Πέρυσι, ο Ηρακλής πρώτος τερμάτισε. Πρέπει να είμαστε καλοί στα κρίσιμα παιχνίδια σε Κύπελλο και πρωτάθλημα για να πετύχουμε τους στόχους μας», τόνισε ο Σωτήρης Δρίκος.

Ο Γιώργος Χριστόπουλος ανέφερε πως: «Πρέπει να πάρουμε άλλους 4-5 βαθμούς. Είναι κρίμα για την ΕΑΠ να κινδυνεύει, αξίζουμε να παίζουμε στην Α1, καθώς ‘χτυπάμε’ όλα τα παιχνίδια. Ο Ηρακλής έχει πλεονέκτημα για τον τίτλο».

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-18

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. - 52% άριστες), Ντεσπέιν 12 (9/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/7 επ.), Προύσαλης 1, Σμαραγδής 12 (11/15 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 9 (7/12 επ., 2 άσοι), Στεφάνου -λ (82% υπ. - 73% άριστες) / Τζιουμάκας (4/7 επ., 1 μπλοκ), Κολτσιάκης, Τακουρίδης 2 (2/3 επ.)

ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Παπαδόπουλος Π. 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες), Βούγιοβιτς 2, Παπαδόπουλος Τζ. 8 (5/8 επ., 3 άσοι), Γιούρισιτς 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 5 (4/17 επ.., 1 μπλοκ), Μίλεφ 8 (7/11 επ., 40% υπ. - 30% άριστες), Καραγιάννης -λ 33% υπ. - 22% άριστες) / Αχιλλεόπουλος-λ, Μακρυγιάννης, Πατακιάρας, Πατρινός

πηγή: sportfm.gr