Πέμπτη 10 Μαΐου 2012

Πρώτος Δικέφαλος και τρίτο ...εγκεφαλικό!

Πρώτος στα πλέι-οφ ο ΠΑΟΚ. Με Σάλπι 1-0 στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό που ξεκίνησε από το +4 και σε τρία ματς κατάφερε να μείνει 3ος, πίσω και από την ΑΕΚ! Μισή ευκαιρία οι πράσινοι!
Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Σαλπιγγίδη (2ο σερί κόντρα στους πράσινους) νίκησε πιο εύκολα από οτι μαρτυρά το τελικό 1-0 τον κακό Παναθηναϊκό στην Τούμπα και ανέβηκε στην πρώτη θέση των πλέι οφ με 7 βαθμούς, αφήνοντας το Τριφύλλι στην τρίτη θέση. Ο "Δικέφαλος" δεν έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, καθώς δεν χρειάστηκε (!) να το κάνει, αν και ήταν συγκεντρωμένος, ψυχωμένος και... καλύτερος, ιδίως στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός ήταν ασύνδετος, με πολλά λάθη σε όλες τις γραμμές και με... μιάμισι ευκαιρία δεν πήρε τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από αυτό που άξιζε.
Ξανά "Σάλπι"!
Ανοιχτό ήταν το ματς στο ξεκίνημα και με καλό ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό μετά το 10λεπτο να αναλαμβάνει μια σχετική πρωτοβουλία, αλλά οι του ΠΑΟΚ είχαν καλά κλειστούς τους διαδρόμους. Σ` αυτό το διάστημα είχαμε μια υποψία... ευκαιρίας με τον Γεωργιάδη στο 7` και ένα καλό σουτ του "Κατσούρ" στο 9`.
Οι γηπεδούχοι από τα δεξιά ήταν επικίνδυνοι με Λάζαρ και "Σάλπι", ανεβάζοντας στροφές με τη σειρά τους από το 20` και μετά και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Σε μια σέντρα του Σταφυλίδη από αριστερά, από τις πολλές που επιχειρούσαν, ο "Σάλπι" με προβολή από την καρδιά της άμυνας έκανε το 1-0.
Ο ΠΑΟΚ ήλεγχε απόλυτα το ματς από το 1-0 και μετά, πέτυχε και άλλο γκολ με τον Κλάους, που σωστά δεν μέτρησε, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό, που μετά το καλό του ξεκίνημα, ήταν εκτός τόπου και χρόνου, ανασταλτικά και επιθετικά...
"Άστους να παίζουν..."
Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει ελεύθερους διαδρόμους προς την εστία του Χαλκιά στο β` μέρος, αλλά οι γηπεδούχοι τους κρατούσαν μακριά χωρίς δυσκολία και έτσι ο Φερέιρα πέρασε τον Λάζαρο στη θέση του Μαρίνου, ψάχνοντας μια λύση στην επίθεση. Οι πράσινοι είχαν μια ανούσια κατοχή, ο ΠΑΟΚ είχε δώσει γήπεδο, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟ παρέμεναν ακίνδυνοι.
Φτάσαμε στο 73` για να δούμε μια φάση της προκοπής, με το σκαφτό σουτ του Κλέιτον, με τον ΠΑΟΚ να παίζει έξυπνα, αφήνοντας την πρωτοβουλία στον αντίπαλο που εξακολουθούσε να είναι ακίνδυνος. Ο Φερέιρα πέρασε Τοτσέ και Καραγκούνη, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος είχε κάνει κάποια ρήγματα από δεξιά, διαμαρτυρόμενος και για πέναλτι από τον Σταφυλίδη στο 78`.
Ο ΠΑΟΚ με σουτ του Φωτάκη έφτασε κοντά στο 2-0 στο 83` και στο 85`, ο ΠΑΟ στο τέλος είχε κάποια καλά μακρινά σουτ, αλλά το σκορ έγραψε 1-0!
To φιλμ του αγώνα:
90+3` Λήξη του αγώνα
90+2` Παπάζογλου αντί Σαλπιγγίδη
90+1` Mακρινό σουτ του Καραγκούνη, με γροθιές ο Χαλκιάς
88' Διαγώνιο σουτ του Αθανασιάδη από δεξιά, ο Καρνέζης μπλόκαρε σταθερά
86` Κίτρινη στον Τσιρίλο
85` "Βολίδα" του Φωτάκη έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Καρνέζης
84` Νιμανί αντί του Γεωργιάδη
83` Κόντρα του ΠΑΟΚ, ο Φωτάκης σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Καρνέζης έδιωξε σε κόρνερ
80` Καραγκούνης αντί Κλέιτον
79` Κίτρινη στον Χαλκιά
77` Κίτρινη στον Ίβιτς
77` Φωτάκης αντί Ίβιτς
73` Ο Κλέιτον "έσκαψε" την μπάλα μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
69` O Toτσέ στη θέση του Σιμάο
62` Κίτρινη στον Πάμπλο Γκαρσία
60` Χριστοδουλόπουλος αντί Μαρίνου
58` Κίτρινη ο Λάζαρ
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
45+1` Λήξη του πρώτου μέρους
43` Ατομικη προσπάθεια του Κλέιτον από αριστερά, γύρισε παράλληλα στον Ζέκα, αλλά ο Σταφυλίδης με σωτήρια προβολή, έδιωξε σε κόρνερ
39` Δεν μέτρησε σωστά γκολ του Αθανασιάδη, καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ
36` Ατομική προσπάθεια και σουτ του Γεωργιάδη από δεξιά, η μπάλα στην έξω πλευρά των διχτύων
33` Σέντρα του Σταφυλίδη από αριστερά, ο Σαλπιγγίδης πρόλαβε Βύντρα και Καρνέζη και με προβολή έκανε το 1-0!
24` Παράλληλο γύρισμα του Λάζαρ στη μικρή περιοχή, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία να την σπρώξει στα δίχτυα
9` Δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από την περιοχή και δεξιά, με γροθιές έδιωξε ο Χαλκιάς
7` Γύρισμα του Σαλπιγγίδη από δεξιά, ο Γεωργιάδης υπό πίεση δεν έπιασε την μπάλα όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε στον Καρνέζη